Geçtiğimiz yüzyılın başından ‘dumanlı’ bir İstanbul kesiti

Ogan Güner’in Bilim ve Gelecek Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini alan ‘Hercümerç’ romanı, 20. yüzyılın başında, İstanbul'da dönemin siyasi atmosferini ve gizemli bir komiserin başından geçen ilginç olayları okurlara aktarıyor. 

Geçtiğimiz yüzyılın başından ‘dumanlı’ bir İstanbul kesiti

Ogan Güner'in ‘Hercümerç’ isimli ilk romanı; tarihle kurmacanın, gerçekle hayalin iç içe geçtiği bir eser. 1918'in İstanbul'undan bir kesitle başlayan roman; kısa süreli gidiş gelişlerle yaklaşık 20 yıllık bir döneme yayılıyor. Arka fonda I. Cihan Savaşı, mütareke dönemi, İstanbul'un işgali, Paşaların yurtdışına kaçışı gibi cereyanlar gerçekleşirken kitap boyunca şehrin ve dönemin eğlence hayatı, sokaklar, caddeler, caz kulüpleri, partiler, afyon evleri hatta Baklahorani (Apukurya Karnavalı) gibi artık unutulmuş, ama bir döneme damga vuran kültürel gelenekler ayrıntılı biçimde yer buluyor.

hercumerc3
ARKA KAPAK

“İstikbal ancak hercümerç içinde tasavvur edilebilir.”

Kasım 1918. İşgal günleri. Dersaadet.

Düvel-i Muazzama, şehri ehlileştirme derdinde. Bürokratlar, simsarlar ve muteber savaş zenginleri felaketlerle gelen günlerin doğurabileceği fırsatlara bel bağlamış.

Parvus. Siyasi kâhin, bir devrim tüccarı. Savaşın ortasında terk ettiği şehre geri dönmüş, yeni bir macera, yeni bir ihtilal kıvılcımı arıyor.

Ve mazilerinden kopup gelmiş diğerleri: Bolşevikler, mondenler, anarşistler, muhacirler, münzevi akşamcılar, nihilistler, başıbozuklar, dekadanlar, İttihatçı eskileri…

Yaşadığı döneme sığamayan, isyankâr feminist, yüksek sosyete kimliğiyle kavgalı Asude ve Dersaadet'e rehin düşmüş Marişka.

Ve Hayri. Gölgelerde saklı çeteleri deşifre etmekle vazifeli bir komiser. Nişanlısı Asude ile şehrin ışıltılı suretine, Marişka ile yeraltına karışıyor. Her yere yabancı, her hale aşina. İki kadının ve birçok hayatın arasında aksayarak dolaşıyor. Arka sokaklardan devşirdiği çetesinde, nihayet kendisini bulmuş mudur Hayri? Yoksa, etrafıyla birlikte, büyük eylem planlarının, narkotiklerin ve mazisinin girdabına mı gömülmektedir?

Galata izbehaneleri ve Pera'nın debdebeli salonları arasında gidip gelen dumanlı bir hikâye.

OGAN GÜNER KİMDİR? 

1969 doğumlu. ’90 başlarından beri Sombahar, Çalıntı, Ludingirra, Roll, Müdahale, Express, Bilim ve Gelecek gibi dergilerde yazılar yazdı, çeviriler yaptı. Jim Morrison'un şiirlerinden oluşan Tanrılar/Yeni Yaratıklar ve Amerikan Gecesi çeviri kitapları var. Hercümerç ilk romanı.

Haftanın Kitapları İlginizi Çekebilir Haftanın Kitapları