Göbeklitepe’de dünyanın oyulmuş en eski kafatası bulundu

Şanlıurfa’da bulunan ve insanlık tarihine ışık tutan Göbeklitepe’de parçalanmış halde binlerce insan kemiği bulundu. Kemiklerin arasında bazı sembollerin yer aldığı kafatası parçaları da bulunuyor.

Göbeklitepe’de dünyanın oyulmuş en eski kafatası bulundu

Arkeofili’nin Science Advances'ta yayınlanan makaleye dayandırdığı habere göre, bulunan üç yetişkin kafatası parçası üzerinde inceleme yapıldı. İncelemeler sonucunda kafataslarının önce deriden kurtarıldığı ve ardından çakmaktaşıyla oyulduğu anlaşıldı. İzlerin, kaza olarak değil, kasten bırakıldı görülürken, Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsünden Julia Gresky’e göre Göbeklitepe'de bulunan bu üç kafatası parçası dünyada bilinen en erken oyulmuş kafataslarını oluşturuyor.

DÜŞMANLARINI MI SERGİLİYORLARDI?

Göbeklitepe kazı alanında bulunan taşlara göre, kafataslarındaki oluk ve delik izlerinin daha sade olduğunu belirten araştırmacılar, kafataslarındaki izlerin sergilenmek için değil, ip bağlanarak asılmasına yardımcı olmak için yapıldığını düşünüyor. Alana uğrayan prehistorik insanlar, kafataslarını asarak atalarını anıyor ya da düşmanlarını sergiliyor olabilir.

ASILMAYA OLANAKLI

Sit alanında bulunan kafataslarından birinde bulunan delik ve oyuklar, bu kafatasının rahatça asılmasını sağlayacak noktalarda bulunuyor. Açılan oyuklar da kafatası asılıyken etrafını saran ipin kaymasını ve alt çenenin düşmesini engelleyecek şekilde konumlanıyor. Gresky, bununla ilgili “Kafatasını bütün bir obje olarak asmanıza olanak tanıyor” diyor.

Göbeklitepe'de müthiş keşif! İlginizi Çekebilir Göbeklitepe'de müthiş keşif!
Göbekli Tepe insanlığın en eski tapınağı İlginizi Çekebilir Göbekli Tepe insanlığın en eski tapınağı