Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 11 Mart 2018 - 05:40

Klasik öyküler

guvercinler
Demir Özlü'den ‘Güvercinler ve Matmazeller-Düş Öykü'… Kitabın yazarı 2012'de yayımlanan ‘Sürgün Küçük Bulutlar' adlı bütün öyküler kitabının dışında kalanlar ve daha sonra yazdığı klasik öyküler bir araya geliyor. (Yapı Kredi Yayınları)

Mutlu çocukluk anıları

bir-zamanlar

Ayçe Ayyıldız'dan ‘Biz O Zamanlar Baaçede Oynardık'… Sandıklardan çıkan mutlu çocukluk anıları… O zamanlar çocuklar cevizi, dutu ağaçlara tırmanıp yerdi. Yazar, işte o çocuklardan biriydi. Televizyon kapanırken İstiklal Marşı'nı ‘hazır ol'da dinler, bayram harçlıklarıyla çatapat alır, lastik ve misketleri cebinden eksik etmezdi. (Doğan Kitap)

Kapsamlı bir analiz

enerji

‘Enerji Doğu Akdeniz'de İstikrarı Şekillendirici Bir Faktör Olabilir mi?'… Bu rapor; Doğu Akdeniz'i 2010'dan beri uluslararası enerji tartışmalarının sıcak gündemi haline getiren İsrail, Kıbrıs ve Mısır kıyı ötesindeki doğalgaz keşiflerinin gerçekçi etkilerini hem Doğu Akdeniz ülkeleri hem de AB için değerlendirme amacını taşıyor. (İyi Düşün Yayınları)

Şüpheli rahatlamalar

yut-beni

Nate Powell'den ‘Yut Beni'… Kitap, sis, ölümcül hastalık, halüsinasyon, apofeni, böcek orduları, sırlar, sarsılmaz inanç ve hayatın anlamını çözmek üzerine bir aşk hikayesi. Yazar, eserinde ergenliğin en karanlık köşelerini keşfetmeye çalışıyor. (Karakarga Yayınları)

Neden gelemedi

molloy

Samuel Beckett'ten ‘Molloy'… Modern romanın Joyce, Proust, Musil ve Kafka'yla açılan yolunu Beckett bir adım daha uzağa roman üçlemesiyle taşıdı. Molloy, okura Godot'nun neden gelemediğini sezdiren bir başyapıt. (Kırmızıkedi Yayınları)

Güçlü bir his

meleklerr

Richard Webster'den ‘Melekler'… Çoğu insan meleklerin varlığına dair işaretler alır. Bazıları onları bulutlarda görürken, kimileri meleklerin yanlarında durduğuna dair güçlü bir hisse kapılır. (Mona Kitap)

Vampirlerin dostluğu

kucuk_vampir

Angela Sommer-Bodenburg'tan ‘Küçük Vampir Trende'… Vampirlerle ilgili öyküleri elinden düşürmeyen Anton ile karanlıktan korkan sevimli vampir Rüdiger'in sıra dışı dostluğu… (Hep Kitap)

Bizim öykümüz

evlenmeden-once

Doğan Cüceloğlu'ndan ‘Evlenmeden Önce'… Aralarındaki ilişkiyi önemseyen, birbirlerine zaman ve emek veren çiftler, evliliklerinde “Bizim öykümüz” dedikleri yeni bir öykü oluşturmayı başarırlar. (Remzi Kitabevi)

Komik bir öykü derlemesi

cadinin

Fantastik edebiyatın efsanesi dünyaca ünlü İngiliz yazar Sör Terry Pratchett'tan, 10 yaşın üstündeki okurlar için olağanüstü komik bir öykü derlemesi: ‘Cadının Elektrikli Süpürgesi'. Kitap on dört resimli öyküden oluşuyor. (Tudem Yayınları)