Haftanın Kitapları

Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...

Haftanın Kitapları

İşgale karşı direniş

Sinan Meydan'dan Atatürk Etkisi. Son 150 yıllık Türkiye tarihini “iflas, işgal, direniş, kurtuluş” sözcükleriyle özetlemek mümkündür. İşte “Atatürk Etkisi”, iflasa ve işgale karşı direnişi ve kurtuluşu yaratan etkidir. Türkiye'yi emperyalist işgalden, saray/sultan baskısından ve geri kalmışlıktan kurtaran etkidir “Atatürk Etkisi”. (İnkılap Kitabevi)

ataturk
Muhteşem bir yolculuk

Ertuğrul Özkök'ten Tanrı’yı Gören Son İnsan. İnsan, tarih boyunca yaratılışı sorguladı. Önce tanrıları sonra da Tanrı’yı anlamak istedi. Her şeye rağmen hep inancın limanına sığındı. Özkök, gördüğü yerler, konuştuğu kişiler, sorduğu sorular ve okuduğu kitaplarla bir inanç hikâyesi anlatıyor. Kitap, insanın bu en büyük arayışının izinde, muhteşem bir yolculuk. (Doğan Kitap)

tanriyi
Braille alfabesiyle basıldı

Göknur Birincioğlu'ndan Okçunun Sihirli Liri. Kitap, Turkcell sponsorluğu ile görme engelli çocuklar için Braille alfabesiyle basıldı. Gözleri görmeyen ama hedefini hep on ikiden vuran bir okçunun attığı okla başlayan bu öykü, görme engellilere özel eğitim veren ilköğretim okullarının öğrencilerine, derneklere ve kütüphanelere dağıtılacak. Ayrıca kitabın yazarı ile bu okullar ziyaret edilerek etkinlikler düzenlenecek. (Redhouse Kidz /SEV Yayıncılık)

okcunun
Bir adamın hikâyesi

Stefan Zweig'ten Amok Koşucusu. Kitap, vicdanı ile gururu arasında sıkışıp kalan bir adamın hikâyesidir. Doğu Hint Adaları'nda çalışan bir doktor kendisine gelen zengin ve kibirli bir kadının yardım talebini gururuna yenik düşerek geri çevirir. Bunun üzerine duyduğu vicdan azabıyla hatasını telafi etmenin yollarını ararken, içinde büyüyüp duran amansız pişmanlığının pençesine düşer. (Alfa Yayınları)

amok-kosucusu
İnsan olmanın

Elif Şafak'tan Mahrem. Görmeye ve görülmeye dair bir roman… Öyle güzel ki uçmak… Öyle güzel ki tüyden hafif, uçurtmadan serseri, buhardan oynak, toz zerresinden kıvrak, kar tanesinden savruk olabilmek gök kubbede. Niyetim daha, daha da yükseklere çıkmak. Merak ediyorum arka bahçelerde sırlanmış sırlar, işlenmiş kabahatler, yarım kalmış oyunlar kaydediliyor mu satır satır, kelime kelime? Bilmek istiyorum bir mahremiyeti var mı insanoğlu-insankızının, insan olmanın? (Doğan Kitap)

mahrem
İlginç maceralar

Özgen Acar'dan Çoban Herkül’ü Yordu! Perge'de bulan, kaçırılmalarının mimarı olan, kitabın adına da soyadı yansıyan Süleyman Çoban, mitolojik bir yaratık değil! Perge'deki çeşitli Herkül ve öteki tarihsel yapıtları bulup antika dünyasına pazarlayan bir köylü olup kitapta ilginç maceraları anlatılıyor. Her olayla bağlantılı ulusal ve uluslararası hukuki belgeler de ilk kez kitapta açıklanıyor.
(Arkadaş Yayınları)

coban
Mutluyum diyenlere

James Wallman'dan İstif Çağı. Trend tahmin uzmanı yazar kitabında, sahip olduğu her şeyi elinden çıkaran bir yöneticiden uzak bir dağ kulübesine taşınan hali vakti yerinde bir aileye, tüketim çılgınlığına sırtını dönen insanların hikâyelerini anlatıyor. Daha mutlu ve sağlıklı olmak isteyenlere, daha azıyla daha mutluyum diyenlere ilham olacak bir kitap. (Doğan Novus)

istif
Uyumak ister

Judith Kerr'den Güle Güle Dombili. Dombili çok yorgundur ve sonsuza kadar uyumak ister. Bir parçasıysa olacakları görmek için uyanık kalır. Dört kişilik Thomas ailesinin çok sevdikleri kedileri Dombili'den bir veda hikâyesi… Dombili'nin maceraları bu hikâye ile son buluyor. (Hep Kitap)

gulegule-dombili
Yolculuğa çıkarıyor

Patricia Highsmith'ten Kadın Düşmanlığı Üstüne Küçük Öyküler. Psikolojik gerilimin ustası yazar, bu kez bizi bir kadın düşmanının zihninde yolculuğa çıkarıyor. ‘Kusursuz küçük hanım'dan ‘kadın romancı'ya, ‘dansçı'dan ‘koket'e, bu koleksiyonun parçası olan on yedi kadının her biri kendilerine biçilen basmakalıp rollere karşı koyuyor ve bu boğucu dünyayı yıkmak adına hem kendilerini hem de çevrelerindeki erkekleri felakete sürüklemekten çekinmiyor. (Can Yayınları)

kadin-dusmanligi
İyiliğin simgesi

Alexander McCall Smith'den Angus/Keltik Düş Tanrısı. Kelt mitolojisine göre, bize düşlerimizi getiren, aşkı ve gençliği bahşeden Tanrı Angus, başının üstünde dönüp duran kuşlarıyla adeta sevginin ve iyiliğin bir simgesidir. Çocukluğundan itibaren dokunduğu tüm hayatları değiştirir; tatlı diliyle, iyi kalbiyle herkesi kendine hayran bırakır. Tüm kadınlar âşıktır ona, onun sevgisiyse bambaşka birine ait olur. Aşkı uğruna tanrılığından vazgeçer, bir kuğu olup sevdiğiyle gökyüzünün mavisine karışır. (Alfa Yayınları)

angus
İşler değişiyor

Deniz Erbulak'tan Öğretmen. 7-D sınıfı yepyeni bir müzik öğretmeniyle tanışınca işler değişmeye başlıyor! Sınıfın espri makineleri, öğretmenlere sorulan en zor soruların cesur gönüllüleri, Serdar ve Doğukan. Fazla konuşmaya gerek görmeyen asi kız, Şebnem. Görünmez olmak için her şeyi verebilecek olan Alp. Hep yalnız takılan Mesut. Tıpkı öğrencileri gibi bazen içine kapanan, bazen espri yapan ve genelde sessiz kalsa da inatla hep inandığı şeyi yapan Hakan Hoca. (Doğan ve Egmont Yayıncılık)

ogretmen
Mutlaka okumalısınız

Deniz Bayramoğlu, Uğur Batı'dan Üzgün İnsandan Özgür İnsana. “Hayatın nesnesi değil öznesi olmaya özen gösterenler için çarpıcı bir kaynak.” Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu. “Hem genişliği hem de derinliği yakalayan ender bir kitap.” Dr. Özgür Bolat. “Bu kitabı okumalısınız, dahası insanın dönüşümü adına her evde bir tane bulunmalı.” Prof. Dr. Sinan Canan. (Destek Yayınları)

uzgun-insandan
Çok heyecanlanır

Bilgin Adalı'dan Yavru Kartal. Yavru Kartal siyah beyaz renkli takımıyla ilk kez buluşur. Gördükleri onu çok mu çok heyecanlandırır. Diğer yandan da sporseverliğin ne olduğunu anlamak için sorular sorar. (Hep Kitap)

yavrukartal
Parlak ışıklar

Ahmet Taner Kışlalı'dan Kemalizm-Laiklik ve Demokrasi. Erdal İnönü: Fikirleri ve yaptıkları her zaman yaşayacak. (SHP Genel Başkanı) Uluç Gürkan: Kemalist aydınlanmamızın en parlak ışıklarındandı. (Gazeteci, Milletvekili) Işın Çelebi: Senden çok şey öğrendik, çok şey öğreneceğiz. (Devlet Bakanı) Nazan Moroğlu: Aydınları yok etmekle bu ülkenin aydınlığı karartılamayacak. (Kadın Araştırmaları Derneği Başkanı) (Kırmızı Kedi Yayınları)

kemalizm-laiklik
Benzersiz derleme

Charles Dickens'dan Dedektifler. Usta yazarın, o yıllarda İngiliz emniyet teşkilatına karşı büyük ilgisi vardı. Dedektiflerle beraber geceler boyunca Londra sokaklarını dolaşır, meşhur davaları bizzat davayı çözen dedektiflerden dinlerdi. Yazarın üstün betimleme yeteneği ve dönemin havasını başarıyla yansıtan güçlü anlatımıyla benzersiz bir derleme. (Alfa Yayınları)

dedektifler
İmzasız mektup

Patricia Highsmith'ten Köpeğin Fidyesi. Manhattan'da yaşayan orta yaşlı, hali vakti yerinde bir yayıncı olan Ed Reynolds, “Sayın beyefendi, köpeğiniz elimde. Köpeğiniz sanırım sizin için önemliymiş. Göreceğiz!” diyen bir imzasız mektup alır. Ed ve eşi adamın istediği fidyeyi öder, polise de haber vermezler. Ne var ki yeni fidye istekleriyle işin rengi tamamen değişir. Suçlunun peşindeki bir polisin beklenmedik bir suç işlemesiyle olaylar kontrolden çıkar, masum insanlar girdabın içine doğru sürüklenmeye başlar. (Can Yayınları)

kopegin
Ayrılıyorum

Duygu Kankaytsın'dan Rağmen. Sığmıyorum, haziran hızıyla gidiyorum. Vardığım her yere kar yağıyor. Benden yorgun savaş. Ayaklarım kesiliyor yerden. Ayrılıyorum aranızdan, sonunda dışınızdayım. (Kırmızı Kedi Yayınları)

ragmen
Sıradan insanlar

David Grossman'dan Aslanın Balı. İsrailli yazar, asırlar boyu anlatılan öyküsüyle gücü yüceltilen Samson'un içindeki masum, sıradan insana dikkat çekiyor. Doğduğundan beri yazgısıyla mücadele eden bir kahramanın hikâyesini, güzellemelerden ve yüceltmelerden arındırıp insani yönlerini vurgulayan bir bakış açısıyla okura sunuyor. (Alfa Yayınları)

aslanin-bali
Şaşkına döner

Bilgin Adalı'dan Yavru Aslan. Baba Aslan yavrusunun futbol takımıyla tanışmasının vaktinin geldiğini düşünür. Onu hem takım oyuncularıyla hem de diğer çocuklarla tanıştırır. Yavru Aslan, takım taraftarlarının sergiledikleri davranışlarından şaşkına döner. (Hep Kitap)

yavruaslan
Ürpertici bir kurgu

Robert Louis Stevenson'dan Dr. Jekyll ve Mr. Hyde. Fantastik bir macera ve ahlaki bir kinayenin etkileyici bir birleşimi olan kitap, ürpertici bir kurguyla, insanın yaradılışındaki iyi ve kötü arasındaki çatışmayı konu alır. Saygın ve ahlaklı, yaşlı bir bilim adamı olan Dr. Jekyll, insan doğasında ruhun ve bedenin ayrılabildiğine inanır ve bunu kanıtlamak ister. (Alfa Yayınları)

dr-jekyll-ve-mr-hyde
Büyük hesaplaşmalar

Muzaffer Buyrukçu'dan Sıcak Sularda Buzdan Bir Yelkenli. Memleketin Özallı yıllarında, küçük bir burjuva ailesinin evindeyiz. Ömer ve Birsen çiftine ‘'çat kapı'' misafirliğe gelen akrabalar ve küçük yaşamların içine sıkışmış büyük hesaplaşmalar! Sahte gülüşler, ilk dokunuşta akan irinler! (Kırmızı Kedi Yayınları)

sicak-sularda
Aşk ve ihanet

Stefan Zweig'ten Yakıcı Sır. On iki yaşında, hasta ve ürkek bir çocuk olan Edgar, bir dağ kasabasındaki bir otelde, annesiyle birlikte yaptığı tatilde genç ve soylu bir adamla tanışır. Yazarın, tadı damakta kalan eşsiz psikolojik çözümlemeleriyle kaleme aldığı kitapta, ergenlik çağındaki bir çocuğun gözünden yetişkinliğin karanlık sularını; aşkı ve ihaneti sorgulatıyor. (Alfa Yayınları)

yakici-sir
Kültür sorunları

Ekrem Akurgal'dan Türkiye’nin Kültür Sorunları. 60 yıllık birikimini özetlediği kitabında Akurgal, kültür sorunlarımızı ele alarak daha iyi bir gelecek için yapılacakları sıralıyor ve Anadolu uygarlıklarının dünya tarihindeki önemini ortaya koyuyor. (Kırmızı Kedi Yayınları)

turkiyenin-kultur
Sepette ne var?

Judith Kerr'den Dombili ve Fındık. Dombili'nin yaşadığı eve bir misafir gelir. Misafirin koluna bir sepet takılıdır. Acaba bu sepetin içinde ne vardır? Dombili bunu çok merak eder. (Hep Kitap)

dobili-ve-findik
Çizgi roman

David Schraven, Vincent Burmeister'den Savaş Zamanları. Afganistan'daki askerler, politikacılar ve kurbanlar üzerine bir çizgi röportaj. Gazeteci Schraven, Afganistan'da gerçekte neler olup bittiğini anlamak amacıyla yüzlerce belgeyi inceledi. Burmeister, Afganistan Savaşı'nın bilinmeyen yönlerini ifşa eden bu araştırmaları gerçekçi çizgileriyle okurlarla buluşturdu. Çarpıcı bir çizgi roman. (Alfa Yayınları)

savas-zamani