Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
II. Abdulhamid Han’ın torunundan Osmanlı dönemi dizilerine tepki
II. Abdulhamid Han’ın torunundan Osmanlı dönemi dizilerine tepki
Sultan II. Abdulhamid Han'ın üçüncü kuşak torunu Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, II. Abdülhamid'le ilgili çekilen diziyi eleştirerek, "O benim için bir facia. İlk seferinde seyrettiğimde şöyle bir sahneye maruz kaldım. Sultan Abdülhamit at arabasında rahat bir şekilde tabanca çıkarıyor. Siz böyle bir şey düşünebilir misiniz? Bu sahneyi gördükten sonra dedim ki bu dizi benim için geçerliliği yok dedim" açıklamasını yaptı.
Kültür Sanat 27 Şubat 2018 - 12:06

Son dönemlerde artan Osmanlı dönemi dizi furyasına II. Abdülhamid’in kızı Ayşe Sultan'ın torunu Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars’tan tepki geldi. Geçtiğimiz günlerde büyük dedesi Sultan II. Abdulhamid Han’ın ölümünün 100. yılında Merkez Sabancı Camii’nde mevlit okutan Tars, “Bizim aile 700 yıllık bir tarih yazdı. İçlerinde iyi kötü şeyler de vardı ama bazı şeylere hakikaten söylenecek hiçbir şey bulamıyorum. Kanuni Sultan Süleyman’ı anlatan bir film yaptılar. Burada sarayın içerisinde hep böyle hanımlar bir payitahttan diğerine giderek yaşayabilir miydi? Böyle şeyler olabilir miydi?” dedi.

‘BENİM İÇİN GEÇERLİLİĞİ YOK’

Tars, büyük dedesi Abdulhamid Han ile ilgili çekilen diziyle ilgili de, “O benim için bir facia. İlk seferinde seyrettiğimde şöyle bir sahneye maruz oldum Sultan Abdülhamit at arabasında rahat bir şekilde tabanca çıkarıyor. siz böyle bir şey düşünebilir misiniz? Bu sahneyi gördükten sonra dedim ki bu dizi benim için geçerliliği yok dedim. Dizilerde hayal dünyası kullanılabilir ama keşke arkasında yorumda yapılabilse. Bir olay anlatıyorlarsa arkasında bildirme olarak anlatsaydılar. Hem benim için hem başkaları için iyi olurdu” dedi.

Tunus’ta doğan Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, Fransa’da okuyup 1974 yılında Türkiye’ye döndü. İki çocuğuyla ayakta durmaya çalışırken Tarsuslu çiftlik sahibi Ali Refik Tars ile evlendi. Tars, şimdi burada çiftçilik yapıyor.