Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlardan anlamlı etkinlik: ‘Varız, var olacağız…’
Geçtiğimiz hafta TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 'Çanakkale Etkinlikleri' kapsamında temsil vermek üzere Meclis'e gelen tiyatro ekibindeki kadınların sahneye çıkmasını engellemişti. Yaşanılanların ardından buluşan kadınlar, Kenter Tiyatrosu'nda '100 Kadın 100 Replik' etkinliğinde sahneye çıktı ve dünyanın önemli tiyatro metinlerinden replikler okudu, 'Varız, buradayız, sahnedeyiz' mesajını verdi.
Kültür Sanat 2 Nisan 2018 - 14:15

SERCAN MERİÇ / SEDA ÖNCELER

Bugün, kadını yok sayan, tiyatro sahnesinde görmeye bile tahammül edemeyen zihniyete karşı buluşan 100 kadın, tiyatro sahnelerinde, sokaklarda, yaşamın içinde var olduklarını ve bundan sonra da var olacaklarını haykırdı. ‘100 Kadın, 100 Replik’ etkinliğinden önce konuşan Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Tilbe Saran, “Sevgili arkadaşlarımız, kız kardeşlerimiz, hepiniz hoş geldiniz. Bugün bir arada olmamız hepimiz için çok kıymetli. Geçtiğimiz hafta Meclis’te yaşanan kadın oyuncu yasağını hiçbirimiz kabul etmiyoruz. Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken Meclis’imizde bu uygulanmış olan kadına sahne yasağını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en cüretkar örneği olarak görüyoruz” dedi.

arzucerkezoglu

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu

‘TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLER KADINI YOK SAYIYOR’

Sözcü.com.tr’ye açıklamalarda bulunan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise Türkiye’den kadınların toplumsal yaşamdan dışlanmasına karşı, Oyuncular Sendikası’nın çağrısıyla kadınlarla birlikte olduklarını söyleyerek, “Bugün Türkiye’yi yönetenler kadınları yok sayıyor. Oysa biz bu ülkenin yarısıyız. Biz, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini gençler, kadınlar, işçiler olarak hep birlikte kurduk. Bu anlayışa karşı da özgürlüğün, eşitliğin, emeğin Türkiyesi’ni hep birlikte kuracağız” açıklamasını yaptı.

demetakbag

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Demet Akbağ

KADINLARI SAHNEDEN İNDİRMEK ÇOK ZOR

Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Demet Akbağ ise ‘100 Kadın 100 Replik’ etkinliğinin iki günde hazırlandığını belirterek, “Atatürk’ün 1930’da kadınlara verdiği seçme ve seçilme özgürlüğünün 88. yılı kutlanacak. Bugün de aslında kadınlar 100 replikle ‘Biz buradayız’ dediler. Kadınların bir araya gelmesi işte bu kadar kolay ama onları sahneden indirmek çok zor” dedi.

‘TRAJİKOMİK BİR DURUM’

Tiyatrocu Betül Arım ise söylenenlerin ve yaşanılanların artık algısının dışında kaldığını belirterek, şöyle dedi: “Ben onlar adına utanıyorum. Bu ülkede hala böyle şeylerin konuşuluyor ve düşünülüyor olmasına karşılık hislerimi hiçbir cümle ile tarif edemiyorum. Diğer ülkeler uzayda yaşanabilecek mi diye araştırmalar yaparken, yapay zeka ile uğraşırken biz neden böyle şeylerle uğraşıyoruz anlam veremiyorum. Ben artık üzülmüyorum bile, çünkü bu durum çok trajikomik bir durum. Bizim artık başka şeylerle uğraşmamız gerekiyor. Kadın, erkek,  çoluk çocuk hep birlikte sevgiyle yaşamak istiyoruz. Lütfen artık insanlar kadınların üstünden ellerini, dillerini, gözlerini ve fikirlerini çeksinler. Bizim aklımız fikrimiz var. Biz kendi kararımızı kendimiz verebilecek durumdayız. Ayrıca benim en çok istediğim şey; kadına yönelik, taciz, tecavüz, şiddet karşısında erkeklerin birleşmesi. Çünkü bu durum erkeklerin utancı ve sorumluluğudur. Daha fazla utanç yaşamamak için onların birleşip bu duruma bir dur demesi gerekiyor.”

Oyuncu Zerrin Tekindor ise “Kadın sahnede, kadın her yerde” ifadelerini kullandı.

zerrintekindor

Oyuncu Zerrin Tekindor