Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karadeniz müziğini dünyaya tanıtmaya geliyor: “Teona”
Karadeniz müziğini dünyaya tanıtmaya geliyor: “Teona”
M. Ali Kaptan ve Deniz Ayata, yeni albümleri Teona'da, dünya müziği ile Karadeniz müziğini harmanladı.
Kültür Sanat 24 Şubat 2017 - 07:22

Tulum ve kemençe gibi ana enstrümanlarla birlikte kullanılan akordeon, balaban, trombon ve caz organ gibi enstrümanlar Karadeniz müziğine renk katarken; keman, piyano, gitar solo geçişleri sayesinde dünya normlarına uyumlu evrensel bir albüm ortaya çıkmış. Ünlü müzisyenlerin katılımıyla oluşturulan profesyonel altyapının yanı sıra farklı karakteristik özellikler de barındıran albümde uzun intro başlangıçların, senkopların, ara pasajların, ton değişikliklerinin beraberinde Karadeniz müziğinin bir parçası olan Lazca ve Rize şivesi de yer alıyor.

ESERLERİN BİRÇOĞU DENİZ AYATA’YA AİT

Piyasalarla buluştuğu günden buyana yoğun ilgi gören ve İrday Prodüksiyon imzası taşıyan albümdeki eserlerin birçoğu Deniz Ayata’ya ait. Otoritelerden tam not alan albüm sayesinde Karadeniz müziğinin enstrümantal altyapısı başta olmak üzere Karadeniz müzik kültürünün, festival ve organizasyon katılımları aracılığıyla Türkiye’nin dört bir köşesindeki müzikseverlerle ve dünya milletleriyle buluşturulması planlanıyor.

teona-ic