Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Kendine Ait Bir Oda’da kadın hikayeleri
‘Kendine Ait Bir Oda’da kadın hikayeleri
Dört kadın fotoğrafçının farklı coğrafyalara ait kültürlerden belgelediği kadın hikayeleri, 'Kendine Ait Bir Oda' sergisiyle sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. 
Kültür Sanat 12 Mart 2018 - 11:52

‘Kendine Ait Bir Oda’ sergisi, Leica Gallery İstanbul’da izleyicilerle buluşuyor. 20. yüzyılın en önemli modernist romancılarından biri olarak kabul edilen Virginia Woolf'un aynı isimli kitabından yola çıkan sergi, 22 Mart -5 Mayıs 2018 tarihlerinde ziyaret edilebilir.

Cansu Yıldıran, Charlotte Schmitz, Tahmineh Monzavi ve Meltem Işık'ın eserlerinden oluşan ‘Kendine Ait Bir Oda’ sergisi, kültürel tariflerin etkisiyle eve, bedenine ya da belli bir role hapsolmuş kadınları inceliyor.

WIRGINIA WOOLF’TAN ESİNLENDİLER

Woolf’un 1928 yılında kız öğrenci kabul etmeye başlayan Cambridge Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasından hareketle yazdığı ve ülkede kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinden bir yıl sonra yayımlanan bu kitaptaki fikirler, sergide yer alan sanatçıların kimi zaman kişisel deneyim, kimi zamansa tarih ile kurguyu harmanladıkları eserleriyle yeniden hayat buluyor. Kadının toplumsal konumuna ışık tutabilecek nitelikte olan kitapta Woolf, bir kadının özgürce yazmak için kendilerine ait bir odalarının ve ekonomik bağımsızlıklarının olması gerektiğini söylüyor.

fotograflar