Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Oscar’larda sürpriz beklenmiyor
Oscar’larda sürpriz beklenmiyor
Gelin, 4 Mart 2018 günü dağıtılacak olan 90. Akademi Ödülleri’nde hangi filmlerin hangi ödülleri alabileceklerine bakıp genel bir değerlendirme yapalım...
Burak GÖRAL
Kültür Sanat 26 Şubat 2018 - 13:47

Vizyonun sıkı takipçileri şu konuda hemfikirler: 2017 özellikle de Hollywood için pek de nitelikli filmlerle geçmedi. Çizgi roman uyarlamaları ve süper kahraman filmleri artık iyice hegemonyası altına aldı oralarda sinema endüstrisini. Zaten Harvey Weinstein ve Kevin Spacey vakalarının başlattığı ağır bir depresyona da girilmiş durumda.

Mesela 2016 yılı çok daha verimliydi. Bir çırpıda 15-20 iz bırakan film söylemek mümkündü. Ancak bu seneki ‘En iyi Film’ kategorisi adayları son yılların en zayıf Oscar aday listesini oluşturuyor. Sadece sinema sanatı söz konusu olsa bu 9 filmin en az beş tanesi bu listede yer almazdı diye düşünebilir insan. Şöyle ki, sadece politik doğruculuğu veya duygusal sebeplerle bu listede yer alan filmler var. Mesela fantastik gerilim filmi ‘Kapan’ (Get Out), içerdiği parlak fikri çok büyük bir arızaya düşmeden –ki yine de yarası beresi var senaryonun- anlatıyor ve tuzağa düşürülmüş siyahi kahramanının tarafını tutarak ayrımcılığı cezalandırıyor. Korku/gerilim filmleri pek sık aday olmazlar, ama ‘Kapan’ ABD'de birçok ödül organizasyonunda veya yıl sonu değerlendirmelerinde pek fazla ilgi gördü. Avrupa ülkelerindeki bazı ‘en iyi film' listelerinde de kendisine yer bulan bir film oldu. Filme en soğukkanlı yaklaşan eleştirmenler Türkiye'den çıktı desek yeridir neredeyse!
‘Kapan’ın Oscar alma şansı yok kanımca. Tarihte Akademi'nin en büyük ödüllerle taçlandırdığı, korku/gerilim türüne ait en çarpıcı filmin ‘Kuzuların Sessizliği’ (The Silence of the Lambs) olduğunu düşünürsek; ‘Kapan’da ne o film kadar güçlü bir dramatik yapı, oyunculuk ve sinematografik bir başarı var ne de onun kadar akıllarda kalıcı bir hikaye, bir karakter var… Ne kadar sevilse de Akademi'nin bu sene siyah sinemacıları da gördük kontenjanından kendisine yer bulduğunu düşünebiliriz.
Belki de tek şansı ‘Özgün Senaryo’ kategorisinde olabilir.

‘Dunkirk’ ve ‘En Karanlık Saat’ (Darkest Hour) filmleri II. Dünya Savaşı'nın aynı günlerine farklı açılardan yaklaşan, İngiltere ordusunu, halkını ve siyasetçisini yukarı taşıyan filmler. Elbette Christopher Nolan'ın ‘Dunkirk’ü, onun her filminde de olduğu gibi birinci sınıf bir sinema mühendisliği içermekte. ‘Dunkirk’ün aday olduğu 8 dalın teknik dallara ait en az 3 tanesini alması kimseyi şaşırtmaz. Belki bu sene, ‘En iyi Kurgu ödülünü alan En iyi Film'i de alır' öngörüsünü ‘Dunkirk’ün kurgusu yıkabilir. Üç farklı zaman dilimini ustaca iç içe sokan kurgusu filmin de en bariz özelliği. Hikayesi daha geleneksel çizgide, epik ve duygusal bir tonda ele alınsaydı ‘En İyi Film’ için de daha çok şansı olabilirdi belki.

‘En Karanlık Saat’ ise yönetmen Joe Wright'ın, Dunkirk operasyonunun yaşandığı günlerin İngiltere parlamentosunda yaşananları anlatan BBC yapımı bir TV filmi olmaktan kurtararak çektiği bir sinema filmi. Adaylıklar almasının nedeni tümüyle Wright'ın sinematografik başarısı ve elbette Gary Oldman'ın tonla makyajın altında Winston Churchill'i ustaca yansıtabilmesi. Filmin alacağı tek ödülün de Gary Oldman'ın En iyi Erkek Oyuncu ödülü olmasını bekliyoruz hep birlikte…

‘The Post’ Steven Spielberg tarafından çekilmiş usta işi bir gazetecilik filmi elbette. İyi çekildiğinde böyle hikayeler her zaman iyi film olma potansiyeli taşırlar. Trump Amerikası’nda da zaman zaman tartışma konusu olan basın özgürlüğü tüm dünyanın fazlasıyla alakalı olduğu bir mesele. Her ne kadar Washington Post gazetesinin tertemiz bir tarihi olduğu söylenemese de filmin kendi çerçevesinde anlatılan vaka çok önemli ve izlemeye değer. Ancak ‘The Post’ en iyi film seçilebilecek kadar ‘birleştirici' bir film değil. Mesela aynı kulvarda yer alan, 2016'nın Oscar ödüllü en iyi filmi ‘Spotlight’ bu anlamda daha geniş bir kitle yakalayabilecek güçteydi. Çocuk istismarı vakalarının örtbas edilmesine engel olmak için mücadele eden gazetecilerin hikayesi, ‘The Post’un devletin yayınlanmasını istemediği belgeleri yayınlamayı göze alan gazetecilerin hikayesinden daha kucaklayıcıydı ne de olsa.

‘Beni Adınla Çağır’, bu senenin adayların arasında entelektüel sinemayı temsil eden iki adaydan biri. (Diğeri Paul Thomas Anderson'ın ‘Phantom Thread’) James Ivory’nin senaryosu yönetmen Luca Guadagnino'nun işini oldukça kolaylaştırmış. Ülkemizde de yayımlanan Andre Aciman'ın aynı adlı romanından uyarladığı senaryosuyla, yönetmene hikayenin görsel dünyasını tadını çıkara çıkara çekebilmesi için epey olanak sağlamış Ivory. Filmin en iyi uyarlama senaryo ödülü alması neredeyse kesin. Bütün diğer adaylıklarını da hak etse de başka bir kategoride çok şansı var gibi görünmüyor.

Paul Thomas Anderson'ın ‘Phantom Thread’i bu filmlerin arasına en son katılan film olduğu için (Amerika'da 25 Aralık'ta adaylık alabilsin diye kısıtlı salonda girdi, yaygın vizyona ise 19 Ocak 2018'de çıktı) yeterince hakkında konuşulamadı, pek fazla dolaşımda olamadı. Bu yüzden kostüm kategorisi dışında bir varlık gösterebileceğini sanmıyorum.
‘Uğur Böceği’nin (Lady Bird) bu listede aday olması enteresan doğrusu. Her sene bir tane senaryosu güçlü, küçük insanların hikayesini fazla yüksek sesle olmayan bir tonda sıcak bir dille anlatan bir bağımsız film olur. Ama ‘Lady Bird’ yüzlerce örneğini izlediğimiz bir meselenin etrafında çok da parlak fikirlerle dolaşabilen bir film değil. Endüstrinin üzerine kara bir bulut gibi çöken taciz tartışmalarından sonra bir kadın yönetmeni aday gösterme telaşının payı olduğu düşünülüyor ki bu gerçekten de mümkün. Akademi'nin daha önce de bu tip refleksler göstermiş olduğuna şahitliğimi mevcut. Gözlem yapma konusunda yetenekli olduğunu daha önceki çalışmalarında da kanıtlamış yönetmen/yazar/oyuncu Greta Gerwig'in en büyük şansı bu rüzgarı yakalamış olmasının yanı sıra, çok özellikli ve güzel bir kız olmasa da iddiasız ve değişik bir çekicilik barındıran yetenekli Saoirse Ronan'ın filmdeki samimi performansı. Ronan En İyi Kadın Oyuncu adayları arasında en yüksek şansı olan ikinci isim gibi görünüyor.

Elbette yılın kendisinden en çok bahsettiren iki filmi arasında kıran kırana bir rekabet yaşanacak Oscar gecesi. ‘Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri’ (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) en güçlü olduğu iki adaylıkta da ödülü alır gibi görünüyor. ‘En İyi Özgün Senaryo'nun bence rakipsiz favorisi. Yönetmen/yazar Martin McDonagh'ın senaryosu son derece insancıl hikayesini oya gibi işlemiş. Başrol oyuncusu Frances McDormand'ın da ‘En İyi Kadın Oyuncu' Oscar'ını alması kimseyi şaşırtmayacaktır. Bana kalırsa, tersini işaret eden onca alamete rağmen En İyi Film kategorisinin de en çok şansı olan ikinci adayı.

En İyi Film ve yönetmen ödülleri ise çok yüksek ihtimalle; iyi bir yönetmen olduğundan çoğu sinemaseverin hiç kuşku duymadığı Meksika asıllı Guillermo Del Toro ve filmi ‘Suyun Sesi’ne (The Shape of Water) gidecek. Oysa ‘Suyun Sesi’ yönetmenin yaratıcılığını en az konuşturduğu filmi belki de. Üstelik şaibeli de. Benzer sahne ve hikayelere sahip kısasından uzununa pek çok filmle benzerlikler kurmak mümkün. Üstelik o kadar klişe ve hesapçı bir çatısı var ki hikayenin, yüzlerce farklı türevini defalarca izledik. Hepsini de alıştığımız Del Toro işçiliğiyle sunuyor tabi ki film. Yeşil tonların ağırlıklı olduğu kopkoyu bir soğuk savaş zamanında, hor görülen sıradan insanların bir araya gelip kötü devlet görevlilerine ve sisteme karşı çıkışını pahalı ama düz bir sinemayla anlatıyor Del Toro. Sanırım bu zamanda en çok da böylesi motive edici bir hikayeye ihtiyaç duyulduğu için ‘Suyun Sesi’ aradan sıyrılıyor. Akademi'nin nispeten genç ve yeni üyeleri de daha çok bu filme rağbet edecek gibi görünüyor.

Bütün adaylıklar üzerinden bakarsak; tahminlerim ve temennilerim şöyle sıralanmakta:

EN İYİ FİLM ADAYLARI
Beni Adınla Çağır / Call Me by Your Name (Luca Guadagnino)
Kapan / Get Out (Jordan Peele)
Uğur Böceği / Lady Bird (Greta Gerwig)
Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
The Post (Steven Spielberg)
Suyun Sesi / The Shape of Water (Guillermo del Toro)
En Karanlık Saat / Darkest Hour (Joe Wright)
Dunkirk (Christopher Nolan)
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Kazanacak: Suyun Sesi / The Shape of Water
Kazanmalı: Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

EN İYİ YÖNETMEN ADAYLARI
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Guillermo del Toro (Suyun Sesi / The Shape of Water)
Greta Gerwig (Uğur Böceği / Lady Bird)
Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Kapan / Get Out)

Kazanacak: Guillermo Del Toro (Suyun Sesi / The Shape of Water)
Kazanmalı: Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)

EN İYİ ERKEK OYUNCU ADAYLARI
Timothée Chalamet (Beni Adınla Çağır / Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Kapan / Get Out)
Gary Oldman (En Karanlık Saat / Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

Kazanacak: Gary Oldman (En Karanlık Saat / Darkest Hour)
Kazanmalı: Gary Oldman (En Karanlık Saat / Darkest Hour)

EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYLARI
Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (Ben, Tonya / I, Tonya)
Saoirse Ronan (Uğur Böceği / Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)

Kazanacak: Frances McDormand (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Kazanmalı: Frances McDormand (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ADAYLARI
Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (Suyun Sesi / The Shape of Water)
Christopher Plummer (Dünyanın Bütün Parası / All the Money in the World)
Sam Rockwell (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Kazanacak: Sam Rockwell (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Kazanmalı: Christopher Plummer (Dünyanın Bütün Parası / All the Money in the World)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU ADAYLARI
Mary J. Blige (Mudbound)
Allison Janney (Ben, Tonya / I, Tonya)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Uğur Böceği / Lady Bird)
Octavia Spencer (Suyun Sesi / The Shape of Water)

Kazanacak: Allison Janney (Ben, Tonya / I, Tonya)
Kazanmalı: Allison Janney (Ben, Tonya / I, Tonya)

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO ADAYLARI
The Big Sick (Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani)
Kapan / Get Out (Jordan Peele)
Uğur Böceği / Lady Bird (Greta Gerwig)
Suyun Sesi / The Shape of Water (Guillermo del Toro, Vanessa Taylor)
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Kazanacak: Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
Kazanmalı: Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

EN İYİ UYARLAMA SENARYO
Beni Adınla Çağır / Call Me By Your Name” (James Ivory)
The Disaster Artist (Scott Neustadter, Michael H. Weber)
Logan (James Mangold, Scott Frank, Michael Green)
Molly's Game (Aaron Sorkin)
Savaştan Sonra / Mudbound (Dee Rees, Virgil Williams)

Kazanacak: Beni Adınla Çağır / Call Me By Your Name (James Ivory)
Kazanmalı: Beni Adınla Çağır / Call Me By Your Name (James Ivory)

EN İYİ ANİMASYON ADAYLARI
Patron Bebek / The Boss Baby (Tom McGrath)
The Breadwinner (Nora Twomey)
Coco (Lee Unkrich, Adrian Molina)
Ferdinand (Carlos Sandanha)
Loving Vincent (Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

Kazanacak: Coco
Kazanmalı: Coco

EN İYİ YAPIM TASARIMI ADAYLARI
Güzel ve Çirkin / Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
En Karanlık Saat / Darkest Hour
Dunkirk
Suyun Sesi / The Shape of Water

Kazanacak: Suyun Sesi / The Shape of Water 
Kazanmalı: Blade Runner 2049

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ ADAYLARI
Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
En Karanlık Saat / Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Savaştan Sonra / Mudbound (Rachel Morrison)
Suyun Sesi / The Shape of Water (Dan Laustsen)

Kazanacak: Suyun Sesi / The Shape of Water
Kazanmalı: Blade Runner 2049

EN İYİ KOSTÜM ADAYLARI
Güzel ve Çirkin / Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)
En Karanlık Saat / Darkest Hour (Jacqueline Durran)
Phantom Thread (Mark Bridges)
Suyun Sesi / The Shape of Water (Luis Sequiera)
Victoria and Abdul (Consolata Boyle)

Kazanacak: Phantom Thread
Kazanmalı: Phantom Thread

EN İYİ KURGU
Tam Gaz / Baby Driver (Jonathan Amos, Paul Machliss)
Dunkirk (Lee Smith)
Ben, Tonya / I, Tonya (Tatiana S. Riegel)
Suyun Sesi / The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)

Kazanacak: Suyun Sesi / The Shape of Water
Kazanmalı: “Dunkirk” veya “Ben, Tonya”

EN İYİ MAKYAJ ADAYLARI
En Karanlık Saat / Darkest Hour
Victoria and Abdul
Mucize / Wonder

Kazanacak: En Karanlık Saat / Darkest Hour
Kazanmalı: En Karanlık Saat / Darkest Hour

EN İYİ SES MİKSAJI ADAYLARI
Tam Gaz / Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
Suyun Sesi / The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Kazanacak: Blade Runner 2049
Kazanmalı: Blade Runner 2049

EN İYİ SES KURGUSU ADAYLARI
Tam Gaz / Baby Driver (Julian Slater)
Blade Runner 2049 (Theo Green, Mark A. Mangini)
Dunkirk (Michael W. Mitchell, Randy Torres)
Suyun Sesi / The Shape of Water (Nathan Robitaille)
Star Wars: The Last Jedi (Matthew Wood)

Kazanacak: Dunkirk
Kazanmalı: Blade Runner 2049 veya Tam Gaz

EN İYİ GÖRSEL EFEKT ADAYLARI
Blade Runner 2049
Galaksinin Koruyucuları 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Kafatası Adası / Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
Maymunlar Cehennemi: Savaş / War for the Planet of the Apes

Kazanacak: Blade Runner 2049
Kazanmalı: Blade Runner 2049

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK ADAYLARI
Dunkirk (Hans Zimmer)
Phantom Thread (Jonny Greenwood)
Suyun Sesi / The Shape of Water (Alexandre Desplat)
Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Kazanacak: Suyun Sesi / The Shape of Water (Alexandre Desplat)
Kazanmalı: Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

EN İYİ ŞARKI ADAYLARI
“The Mystery of Love” – Beni Adınla Çağır / Call Me by Your Name
“Remember Me” – Coco
“This Is Me” – The Greatest Showman
“Stand Up for Something” – Marshall
“Mighty River” – Savaştan Sonra / Mudbound

Kazanacak: “Remember Me” – Coco
Kazanmalı: This Is Me” – The Greatest Showman

EN İYİ YABANCI FİLM ADAYLARI
Muhteşem Kadın / A Fantastic Woman (Şili)
Hakaret / The Insult (Lübnan)
Sevgisiz / Loveless (Rusya)
Beden ve Ruh / On Body and Soul (Macaristan)
Kare / The Square (İsveç)

Kazanacak: Muhteşem Kadın / A Fantastic Woman
Kazanmalı: Beden ve Ruh / On Body and Soul

Son güncelleme: 10:35 - 19.03.2019