‘Parayı Lidyalılar bulmadı’ iddiası

Araştırmacı Yazar Turabi Saltık, parayı Lidyalıların değil, Kolhida Krallığının bulduğunu iddia etti. Saltık, iddiasını Anadolu’da yapılan kazılarla ortaya çıkan tabletlerdeki bilgilere dayandırdı. Gazeteci Yazar Necdet Akoğlu Agumba da, konuyu tarihçilerin gündemine getirerek tartışmaya açacaklarını söyledi.

‘Parayı Lidyalılar bulmadı’ iddiası

Lidyalılar M.Ö. şu anki Ege kıyılarında 687 yılında kuruldu ve MÖ. 546 yılında yıkıldı. Kolhida Krallığı ise MÖ. 8 yüzyılın sonlarında kurulup, MÖ. 7 yüzyılda Pers Krallığı tarafından yıkıldı. Tarihçi-yazar Turabi Saltık, ‘Çoban Ateşi' kitabındaki ‘Batı Ege ve Dersim Asuwa Krallığı' başlıklı yazısında, Anadolu'da yapılan kazılarla ortaya çıkan tabletlerdeki bilgilere dayandırarak, parayı Lidyalıların değil, Kafkasya'da kurulan ve sınırları şu anki Gümüşhane ve Trabzon illerine kadar uzanan Kolhida Krallığı’nın bulduğunu gündeme getirdi. Saltık, Kolhida krallığının ilk sikkelerini ise bugünkü Abhazya topraklarında bastığını yazdı.

lidyapara-iha2Ataları Rus-Kafkas savaşları sırasında Abhazya'dan Sakarya'ya göç eden Gazeteci Yazar Necdet Akoğlu Agumba da, konuyu tarihçilerin gündemine getirerek tartışmaya açacaklarını söyledi.

TÜRK VE ABHAZ TARİHÇİLER BİR ARAYA GELECEK

Agumba, konu ile ilgili Abhazya'daki devlet müzesinde arkeologlarla görüştüğünü söyleyerek, “Turabi Saltık'ın kitabında parayı Lidyalıların değil, Laz, Çerkes ve Abhazların kurduğu Kolkida Krallığı’nın bulduğunu yazdığını okudum. Kendisiyle bir telefon görüşmesi yaptım. Çalışmaları hakkında bilgi aldım. Turabi Saltık'ın kitabındaki Kolhida Krallığına ait sikkelerin görüntülerini aldım. Sohum'da bulunan Devlet Müzesi yetkilileri ile bu çalışmayı paylaşmak istedim. Müze görevlileri durumu bildiklerini söyleyerek müzede muhafaza edilen Kolhida sikkelerini gösterdiler. Türkiye'de müze müdürlükleriyle görüşmeler yapacağız. Daha sonraki süreçte Türkiye'deki tarihçilerle Abhaz tarihçileri bir araya getireceğiz. Derinlemesine bir araştırma yapıp artık bu bilgiyi sabitleştireceğiz ve bu parayla çok şey açığa çıkacak, tarih değişecek” dedi. İHA

Loading...