Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sandıkta unutulan araştırmalar 63 yıl sonra kitaplaştı
Sandıkta unutulan araştırmalar 63 yıl sonra kitaplaştı
63 yıldır sandıkta unutulan, bir sayısalcı (matematikçi) ile sözelcinin (tarihçi) ilginç araştırmaları İzmirli gazeteci Yaşar Aksoy tarafından kitaplaştırıldı.
Kültür Sanat 14 Mart 2018 - 12:07

İzmir Karşıyaka Lisesi’nin ünlü matematik öğretmeni Cevdet Bilsay'ın 1955'te öğrenci kooperatifi tarafından yayınlanan “Asırlar Boyunca Kainat” isimli çalışması ile yine aynı lisenin tarih öğretmeni Zehra Aksoy'un aynı yıl yayınlanan “Asırlar Boyunca İzmir” araştırması, hiçbir resmi ve özel arşivde bulunmuyordu. Ancak Zehra Aksoy'un vefatından sonra kapatılan ve oğlu Yaşar Aksoy tarafından bu yıl açılan sandığında bu araştırmalar bulundu ve birleştirilerek yeniden bastırıldı.

İZMİR’İN 5 BİN YILLIK TARİHİ

“Asırlar boyunca Kainat ve İzmir” kitabı, Pisagor'dan Albert Einstein'e kadar çeşitli uzay araştırmalarını ve kozmoloji ile gökbilim gelişmelerini kapsıyor. Ayrıca, şehrin 5 bin yıl önce Bayraklı Tepekule'de Amazonlar tarafından kuruluşundan itibaren tüm Antik Çağ'dan Yakın Çağ'a İzmir'in 5 bin yıllık tarihini de anlatmakta. Kitapta İzmir'in coğrafyası, şehrin arkeolojik yerlerinin atlası ve tarihi yapıları gibi önemli bölümler de bulunmakta.

Etki Yayınevi tarafından yayınlanan “Asırlar Boyunca Kâinat ve İzmir” kitabı, gazeteci Yaşar Aksoy'un efsanevi matematik öğretmeni Cevdet Bilsay, annesi tarih öğretmeni Zehra Aksoy ve tüm öğretmenlere ve öğrencilere bir armağanıdır.

kainatbulten