Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Selçuklu’nun kayıp kitabeleri Etnografya Müzesi’nde
Selçuklu’nun kayıp kitabeleri Etnografya Müzesi’nde
Selçuku Sultanı İzzettin Keykavus'un Antalya'yı fethinin ardından yaptırdığı 45 kitabeden dokuzu kaybolmuştu. O kitabelerden ikisi bir evin bahçesinde bulundu ve fethin 811'inci yıl dönümünde Antalya Etnografya Müzesi'ne taşındı.
Kültür Sanat 5 Mart 2018 - 11:55

Antalya’nın Selçuklular tarafından fethinin 811’inci yıl dönümü kutlamaları sürerken, şehri o dönem ikinci kez 1216 yılında fetheden Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un yazdırdığı ve dokuzu kayıp olan 45 kitabeden ikisi bir evin bahçesinde bulundu. Akdeniz Üniversitesi Tarih Bölümü araştırmacıları tarafından bulunan kitabelerin, Prof. Dr. Leyla Yılmaz ve Prof. Dr. Kemal Tuzcu’nun kitaplarına göre toplamda 45 adet olduğu, bunlardan 29’unun halen Kaleiçi’ndeki surlarda, yedisinin de Antalya Müzesi’nde olduğu biliniyor.

BÜYÜK BÖLÜMÜ KAYBOLDU

Kayıp olduğu söylenen 9 kitabeden ikisi ise iki yıl önce tesadüf eseri tarih araştırmacıları tarafından fark edildi ve yapılan incelemelerin ardından Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un yazdırdığı kitabelerden olduğu belirlendi. Kitabelerin en son 1934 yılına kadar görüldüğü ve o yıl Kaleiçi surlarının büyük bölümünün yıktırılması nedeniyle kaybolduğu düşünülüyor.

kitabe2
DİĞER KİTABELER ARANIYOR

Kaleiçi’nde bir evin bahçe duvarında rastlanılan kayıp iki kitabe, Antalya’nın fethinin 811’inci yıldönümü kutlamaları düzenlendiği sırada, Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla, sözkonusu evin duvarından alınarak, Kaleiçi’ndeki Antalya Etnografya Müzesi’nin kapı girişine konuldu. Diğer yedi kayıp kitabeyle ilgili araştırmaların sürdürüldüğü belirtildi.

BULUNAN İKİ KİTABEDE NE YAZIYOR?

“Ve neşhedü en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke lehû el-fettâhu el-‘alîmu şehâdete takdîsin ve ta’zîmin: Mukaddes ve muazzam bir şehâdete şahitlik ederim ki, fettâh, alîm, tek ve şerîki olmayan Allah’tan başka ilah yoktur. Ve neşhedü enne Muhammeden ‘abduhû ve rasûlühû el-kerîmü sallallâhu ‘aleyhi ve ‘alâ ehlihî ve âlihî ve sellim efdale teslîm: Yine şahitlik ederim ki, Muhammed onun kulu ve şerefli rasûlüdür. Allah ona, ehline ve âline (ona uyanlara) salât ve en üstün selam ile selam eylesin.” DHA