Tuba Ünsal’dan o tasarıya anlamlı tepki

Ünlü oyuncu Tuba Ünsal, çocukların kendilerini cinsel istismara maruz bırakan erkeklerle evlenmeleri durumunda faile 'af' getirilmesini öngören yasa tasarısına tepki göstererek, "Bu yasaya hep beraber hayır diyelim" dedi.

Tuba Ünsal’dan o tasarıya anlamlı tepki

Tuba Ünsal, “Evlilik affı” olarak adlandırılan ve çocukların kendilerine tecavüz eden kişilerle evlendirilmesinin önünü açan tasarıya tepki gösterdi. “Çocuk haklarını uygulama uygarlaşma yolunda geriye gidiyoruz” diyen Ünsal, Instagram hesabından şu açıklamayı paylaştı:

“2005 yılında Türk Ceza Hukuku Reformu ile engellenen kız çocuklarının kendilerine tecavüz eden kişilerle evlendirilmesine ilişkin düzenleme günümüzde yeniden yasal ve psikososyal boyutları ile çok ciddi riskler taşıyan ve çocuk haklarına tümüyle aykırı bir durum olarak önümüze çıkarılmıştır.

Bu yasal düzenleme ile, 12-16 yaştaki kız çocukları kendilerine tecavüz etmiş olan kendilerinden 10-15 yaş büyük olan kişilerle evlendirildiklerinde, tecavüzcülere af yolu açılmakta, bir başka deyişle, ‘cezasızlık’ getirilmektedir.

‘KORUYUCU YASA GİBİ ALGI YARATILIYOR’

Çıkarılmak istenen bu yasal düzenleme, topluma bir çözüm yolu olarak sunulmakta, koruyucu, onarıcı bir yasa imiş gibi bir algı yaratılmaktadır.

Erken yaştaki kız çocuğunun imam nikahı altında, kendinden yaşça büyük erişkinlerle bir araya gelmeye zorlandıkları evliliklerde, bu yasa yolu ile cezaevindeki koca af ile çıkacak, aile bütünlüğü yeniden onarılmış olacak gibi bir açıklama getirilmekte, burada kız çocuğunun bir yakınmasının bulunmaması, ailenin rızasının olması affın gerekçeleri olarak ileri sürülmektedir.

Yapılan araştırmalar, ülkemizdeki erken yaş evliliklerinde, çocukların yüzde 30'undan fazlasının yetişkinlerle imam nikahı ile evlendirildiklerini ve bu durumu ailelerin rıza ve onayı ile olduğunu açıklamaktadır.”

Kadınlar tek bir ağızdan haykırdı: Çocuk istismarının affı olmaz İlginizi Çekebilir Kadınlar tek bir ağızdan haykırdı: Çocuk istismarının affı olmaz