Türk ve Bulgar ressamlar Edirne’de buluştu

Türk ve Bulgar ressamlar ile fotoğrafçılar 'Ressamın Yolu' projesi kapsamında bir araya geldi. 

Türk ve Bulgar ressamlar Edirne’de buluştu

Avrupa Birliği Bakanlığı’nca desteklenen Sosyal Kalkınma ve Entegrasyon İçin Sivil Girişim Derneği liderliğinde, Edirne’nin Keşan İlçesi’ne bağlı Çamlıca Köyü Muhtarlığı ortaklığı ile yürütülen ‘Ressamın Yolu’ projesi kapsamında, Türk ve Bulgar ressamlar ile fotoğrafçılar bir araya geldi. Çamlıca Köyü Muhtarı Arif Büyükyatıkçı, proje kapsamında Bulgaristan’ın Hasköy şehrindeki Ortaköy kasabasındaki ortak çalışmanın ardından Çamlıca Köyü’nde de atölye çalışmaları yapıldığını belirterek, kendilerinin de Bulgaristan’da çalışmalara katıldıklarını belirtti.

BÖLGENİN TURİSTİK CAZİBESİNİ ARTIRMAK İÇİN…

Proje Yöneticisi Kremena Kyoseva, Çamlıca Köyü ve Ortaköy (Ivaylovgrad) kasabasında öne çıkan tarihi, arkeolojik, kültürel, doğal, etnografik ve diğer alanlar hakkında bilgi topladıklarını belirterek, “Bilinmeyen alanların turistik kaynağa dönüştürülmesi, kültür turizminin geliştirilmesi, bölgenin turistik cazibesinin oluşturulması, katılımcıların bölgenin turistik kaynaklarını yansıtacak resimlerin hazırlanması ve eserlerinin tanıtımının yapılması amaçlanmaktadır” dedi.

turk-ve-bulgar-ressamlar-edirnede-bulustu3
Grupların ilk aşamada birbirini tanıma fırsatı bulduklarını ifade eden Kyoseva, “Çalışmalar içerisinde arkadaşlık ilişkileri kurduk. Bu arkadaşlıklarımızın devamının süreceğine inanıyoruz. Faaliyetin sona ermesinden dolayı üzgünüm. Bu sıcak arkadaşlık ortamından çıkmak oldukça zor olacak” dedi.

Bulgar ve Türk ressamlar muhtarlık bahçesinde resim çizerken, fotoğrafçılarda Çamlıca Köyü’ndeki tarihi mekanları fotoğrafladı. Proje çalışmasına 15 Bulgar, 10 Türk ressam ve fotoğrafçı katıldı.

İstanbul Magic Festival, sihrin ustalarını buluşturuyor İlginizi Çekebilir İstanbul Magic Festival, sihrin ustalarını buluşturuyor
Loading...