Vatanım Sensin yeni karakteri Dağıstanlı kimdir? Tarihte Dağıstanlı var mı?

Vatanım Sensin yeni sezona tarihten yepyeni karakterlerle ile girdi. Bunlardan en dikkat çekeni ise Ufuk Bayraktar'ın canlandırdığı Dağıstanlı karakteri. Dizi de Dağıstanlı milli mücadeleye destek veren hatta Efeler toplayan kişi olarak anlatılıyor. Peki gerçekte Dağıstanlı diye biri var mı?

Vatanım Sensin yeni karakteri Dağıstanlı kimdir? Tarihte Dağıstanlı var mı?

Milli Mücadeleye katılan efeler Vatanım Sensin’in yeni sezonu ile gündeme geldi. Dizi de Dağıstanlı karakteri üzerinden efelerin milli mücadeleye bakışı anlatılıyor. İzleyiciler de gerçekte Dağıstanlı diye bir karakter olup olmadığını merak ediyor.

DAĞISTANLI TARİHTE VAR MI?

Araştırmamıza göre; tarihte Dağıstanlı karakteri bulunmuyor. Ancak dizide isim değişikliğine gidilmiş olma ihtimali var. Hem de tanıdığımız adını sık sık duyduğumuz biri bile olabilir. Tabi şimdilik sadece esinlenme var diyebiliriz. İşte Dağıstanlı karakteri hakkında merak edilenlere yanıtlarımız…

dagistanli-kimdir
DAĞISTANLI ÇERKEZ ETHEM Mİ?

Dağıstanlı karakteri ile Çerkez Ethem arasında iki yönden benzerlik var.

1. Çerkes Ethem’in isyancıları yargılamadan derhal infaz etmesi TBMM üyeleri ve İstiklal Mahkemeleri tarafından onaylanmıyordu.

Dağıstanlı da 2. sezon birinci bölümdeki seyirciye benzer bir sahne ile tanıtılıyor. Yakaladığı suçlu askerleri Ankara’ya bildirmek yerine asmayı tercih ediyor.

2. Gediz Muharebeleri’nden sonra komuta kademesiyle yaşadığı anlaşmazlıklar ve düzenli ordu birliklerine katılmak istememesi yüzünden isyan etti. Ocak 1921’de İsmet Bey ve Refet Bey öncülüğündeki birliklerce Çerkes Ethem birliklerine harekat düzenlendi Büyük bir çarpışma yaşanmadan, Çerkes Ethem’in birlikleri teslim oldu.

Dağıstanlı da dizinin yayınlanan bölümlerinde sık sık düzenli orduya sıcak bakmadığını söylüyor.

NOT: Önemli bir farklılığı da belirtmeliyiz. Dizide Dağıstanlı ağabeyi Refik’i vatan haini olduğunu anladığı anda gözünü kırpmadan öldürüyor. Ancak Çerkez Ethem ve kardeşleri ile beraber isyancı olarak yurt dışına kaçmıştır.

DAĞISTANLI’YI CANLANDIRAN UFUK BAYRAKTAR KİMDİR?

1981 doğumlu olan oyuncu İstanbulludur. 2000 yılında kamera karşısına geçen oyuncu ardından bir çok dizi ve filmde rol almıştır. Bazı hatırlanan yapımlar ise şöyle; Cennet Mahallesi, Ezel, Dağ, Çanakkale 1915. Geçen yılda 2016 yılında hem Dağ 2 filminde ardından da Sevda Kuşun Kanadında dizisinde rol aldı. Yakışıklı oyuncu Oyuncu Sevda Kuşun Kanadında dizisinde Ömer karakterini canlandırırken, Dağ filminde Bekir karakterini oldukça başarılı bir şekilde canlandırmıştır.

ufuk-bayraktar-sli

ÇERKEZ ETHEM KİMDİR?

Kurtuluş Savaşı’nda Kuvayı Milliye döneminin çetecilerinden.1885 yılında Bandırma’da doğdu. Bandırma’nın Emre köyüne yerleşmiş Sapşığ Çerkez oymağından, Ali Bey’in beş oğlunun en küçüğüydü. Ağabeyleri, İlyas ve Nuri beyler, Rum eşkiyalarıyla çarpışırken ölmüşler, Reşet ve Tevfik beyler de 1901 ve 1902 yıllarında Harbiye’yi bitirerek subay çıkmışlardı. Reşit Bey çeşitli cephelerde çarpıştı. 1919’da Meclisi Mebusan’a Saruhan Milletvekili olarak katıldı. Oradan Birinci TBMM’ye geçti.

Çerkez Ethem, evinden kaçarak Bakırköy Süvari Küçük Zabit Mektebi’ne girdi. Balkan Savaşı’nda Bulgar cephesinde yaralandı. Kıdem zammı ve madalya aldı. I. Dünya Savaşı’nda Eşref Kuşçubaşı’nın yönettiği Pan Turanist Teşkilatı Mahsusa ile birlikte İran, Afganistan ve Irak’a yapılan akınlara katıldı. Yaralanarak savaş sonunda köyüne çekildi. 1919-1920 tarihleri arasında bir yıldan uzun bir süre Anadolu’da tek önemli vurucu güç olan Kuvayı Seyyare’yi kurdu ve yönetti.

cerkez-ethem
Düzenli ordunun kuruluşu döneminde, kayıt altına girmek istemeyerek hükümete başkaldırdıktan sonra, 1921 Ocak ayı ortalarında Yunanlılara sığındı. İzmir’e, oradan da Atina’ya gönderildi. Ankara İstiklâl Mahkemesi’nin, ağabeyleri ve yakın adamlarıyla birlikte, Ethem Bey’in de gıyabında verdiği 9 Mayıs 1921 tarihli ve 573 sayılı karar ile “Müsellahan takibi hükümet cürmünü irtikap ederek”, düşman tarafına firarından dolayı idama mahkum oldu. Türkiye’den ayrıldıktan sonra, önce Berlin’e gitti. Daha sonra, bir süre Kahire’de yaşadı ve son yıllarını Ürdün ve Lübnan’da geçirdi. 1948 yılında öldü.