Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi? Selvi Boylum Al Yazmalım oyuncuları…
Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi? Selvi Boylum Al Yazmalım oyuncuları…
Kırgız yazar Cengiz Aytmatov eseri olan Kırmızı Eşarp romanından beyazperdeye aktarılan Selvi Boylum Al Yazmalım Türkan Şoray ve Kadir İnanır oyunculuklarıyla da hala geniş kitleler tarafından izlenmeye devam ediyor. Yönetmenliğini usta yönetmen Atıf Yılmaz yapmış Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi merak ediliyor. İşte Selvi Boylum Al Yazmalım konusu, oyuncuları ve merak edilen tüm detaylar…
Magazin 11 Haziran 2019 - 18:33

Türk sinemasının unutulmaz baş yaptıları arasında yer alan 1977 yılında çekilen Selvi Boylum Al Yazmalım filmi üzerinden yıllar geçmesinde televizyonda hala gösterilmeyi devam ediyor. Film hakkında merak edilen konuların başında ise Selvi Boylum Al Yazmalım nerede çekildi sorusu geliyor. İşte film hakkında merak edilenler ve Selvi Boylum Al Yazmalım konusu, oyuncuları…

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM NEREDE ÇEKİLDİ?

Gösterime girmesinin akabinde 1978 Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nde en iyi ikinci film ödülüne layık görülen Selvi Boylum Al Yazmalım, o tarihlerde Adana iline bağlı bulunan Osmaniye’de çekilmiştir. Filmin çekildiği Osmaniye’nin, Çukurova’nın doğusunda bulunan ve yüzölçümünün yarıya yakını ormanlık alan olan bir il olması filmin kimi sahnelerinde kendini belli eder. Bir sahnede görünen Kastabala (Hierapolis) antik kenti de Osmaniye ili sınırları içerisinde Karatepe – Aslantaş ören yerine giden yol üzerinde bulunmaktadır.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM FİLMİ OYUNCULARI

Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin’in başrollerinde oynadığı filmin yardımcı rollerinde ise Nurhan Nur, Hülya Tuğlu, İhsan Yüce gibi isimler yer alıyor. Çocuk oyuncu Elif İnci ise küçük Samet rolü ile göz dolduruyor. Filmin müziklerinde Cahit Berkay’ın imzası bulunuyor. Türk filmi sevenlerin defalarca izlemekten bıkmadığı eser, beyazperdenin klasiklerinden sayılıyor.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM KONUSU

İstanbullu yakışıklı kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır) ve kendi halinde yaşayan güzel Asya’nın (Türkan Şoray) karşılaşması ve aşık olması ile başlayan olay örgüsü zaman içinde çifti bambaşka hayatlara sürüklerken yaşadıkları çevrenin etkisi de hissedilir.

Konusunun yanı sıra etkileyici ve unutulmaz replikleriyle de hafızalara kazınan Selvi Boylum Al Yazmalım muhteşem oyunculuklarıyla ve etkileyici sahneleriyle iz bırakan eserlerden biridir. Film aşk ve emek arasında bir tercih yapmak zorunda kalan Asya’nın içinde bulunduğu şartların ve annelik duygusunun etkisini yansıtır. Büyük aşkı İlyas ve aldatılmanın verdiği güvensizlik ile güven duygusu ve emeğin karşılığı Cemşit (Ahmet Mekin) arasında seçim yapan Asya’nın zihninden geçenler Yeşilçam’ın unutulmazları arasında kendine yer bulur.

Kadın, erkek her yaştan izleyicinin kalbinde yer eden film her dönemde ve her kültürde geçerliliği olan bir konuya parmak basarak sevgi, aşk, emek ve güven kavramlarını merkeze alıp aşkı ve sadakati sorgular.