Bu kanyona giren üç saatte çıkıyor

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde bulunan Soğanlı Mahallesi'ndeki Avla Kanyonu, görenleri kendine hayran bırakıyor. Yukarıdan bakıldığında devasa bir yarık gibi görülen kanyonun içerisinde 20 metre derinliği bulunan yürüyüş yolu ziyaretçilerini bekliyor.

Bu kanyona giren üç saatte çıkıyor

Soğanlı Mahallesi, Kapadokya’nın giriş kapısı olarak adlandırılıyor. Peri bacaları, kaya kiliseler gibi birçok doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Soğanlı, yapılan çalışmalarla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline geldi.

20 metre derinlikte olan ve bir başından diğer başına 3 saatlik yürüme sonucu ulaşılabilen Avla Kanyonu ise görenleri kendine hayran bırakıyor. Yukarı bakıldığında gökyüzü görülen, içerisi ise yazın bile insanı üşütebilecek bir serinliğe sahip olan kanyonda yürüyenler, unutulmaz anlar yaşama fırsatı buluyor.

Avla Kanyonu hakkında bilgiler veren Soğanlı Mahalle Muhtarı Ali Cebeci, “Kanyonun içine girdiğinizde ağustos ayı da olsa üşüyeceğiniz bir hava olacak. Gökyüzünü görüyoruz ama güneşi hissetmiyoruz. Üzerinde kayaların asılı olduğu, kayaların üzerinde ağaçların yetiştiği bir kanyon burası. Buranın pek tanıyanı yok ama tanındığında Soğanlı turizmine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Valimiz, belediye başkanımız, kaymakamımız ve kültür müdürümüzün Soğanlı ile alakalı çalışmaları var. Kapadokya’da Avla Kanyonu’na benzer bir yer yok. O yüzden burayı insanların görmesi lazım” dedi. (İHA)

Loading...