Sözcü Plus Giriş

Çek Cumhuriyeti gezilecek yerler ve Prag gezi rehberi

Çek Cumhuriyeti ya da resmi adıyla Çekya, ortaçağa yaslanan tarihi eserleri ile zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Şimdi Çek Cumhuriyeti'nin gezilecek yerlerinden bazılarını tanıyalım...

Güncellenme: 09:36, 02/08/2018
Çek Cumhuriyeti gezilecek yerler ve Prag gezi rehberi

Çek Cumhuriyeti, çok sayıda mimari hazinenin yanı sıra, güzel ormanlar ve dağlar barındırmaktadır. Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya ile sınırları olan bu Orta Avrupa ülkesi ve başkenti birçok korunmuş kültürel anıt, şehir ve köy sunmaktadır. Bazıları UNESCO Dünya Kültür ve Tabiat Varlıkları listesinde yer alıyor. Çek Cumhuriyeti’nin gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz…

ÇEK CUMHURİYETİ GEZİLECEK YERLER

PRAG / ESKİ ŞEHİR MEYDANI

Prag Eski Şehir Meydanı, 1.7 hektarlık bir alanı kaplayan Prag’ın eski merkezi ve en hareketli noktası. Celetna'dan Staromestske Namesti arasında yer alan meydan, Astronomik Saat Kulesi, Tyn Kilisesi, Prag Eski Belediye Binası, Franz Kafka'nın yaşadığı ev, veba anıtı olan Male Namesti gibi bir çok görmeye değer mekana ev sahipliği yapıyor. Bu meydan 12. yüzyılda oluşmuş. Meydanın tam orta yerinde kilise reformcusu Jan Hus Anıtı bulunmakta. Kiliselerde reform yapılmasını isteyen Jan Hus ve 27 arkadaşı bu meydanda ölümle cezalandırılmış. Eski şehir meydanında sokak göstericilerini izlemek, sokak kafe ve restoranlarında oturup dinlenmek oldukça zevklidir.

PRAG / PRAG KALESİ

Dünyanın en eski ve en ihtişamlı kalelerinden biri olan Prag Kalesi, Prag Old Town Meydanı gibi Prag'da görülmesi gereken yerlerden birisidir. Çek'lerin Prazsky Hrad, ya da sadece “hrad” diye adlandırdıkları, birçok yapıyı da içinde barındıran Prag Kalesi, Prag'a hakim bir tepede kurulmuş, muhteşem manzarasıyla turistlerin ilgi odağıdır.Prag Kalesi, Premyslid Hanedanlığının Prensi Borivoj tarafından yaklaşık 880 tarihlerinde kurulmuş. Guinness Dünya Rekorları Kitabına göre, Prag Kalesi yaklaşık 70.000 metrekarelik bir alana sahip dünyanın en büyük kale kompleksidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Prag Kalesi'nde, 10. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar Prag tarihi'ni yansıtan Gotik modifikasyonların yapıldığı Romanesk tarzı binaların kalıntılarından çeşitli mimari üsluplarda, geniş bir yapıya sahip saray ve kilise yapıları bulunmaktadır. Kalenin çoğu 1541'de bir yangınla yok olmuş ve bugünkü binaların birçoğu Rönesans tarzında yeniden inşa edilmiş. Kadife Devrimi'nden bu yana, Prag Kalesi önemli ve hala devam etmekte olan onarım ve yenileme çalışmalarına başlamıştır.

Prag - Shutterstock

Prag – Shutterstock

PRAG / KARL KÖPRÜSÜ

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü), 1357 yılında Prag'da inşa edilen şehrin en ünlü köprüsüdür. Prag'ın sembollerinden olan yapı, Prag gezilecek yerler listesinde en ön sıralarda yer alır. Köprü, Prag Kalesi ve Mala Strana ile Stare Mesto'yu birbirine bağlar. Judith Köprüsü yerine inşa edilen bu köprü, 516 metre uzunluğunda 13 metre yüksekliğindedir. Vltava Nehri üzerinde bulunan Charles, büyük seller yaşasa da ayakta kalmıştır ve yüzyıllarca yaya yolu olarak kullanılagelmiştir. Köprü mimari olarak tek başına bir yapıt olmasının yanı sıra üzerinde bulunan 30 kadar heykelle de dikkat çeker. Bu heykellerin hepsi replikadır ve orijinalleri Ulusal Galeri Lapidarium'da bulunmaktadır. Bu heykellerin en ünlüsü Bohemyalı Aziz Jan of Nepomuk'dur ve azizin, kralın kendisini aldatan karısının günahlarını itiraf etmeyi reddettiği için şehit edildiği düşünülür. Bu heykellerin en yenisi ise Cyrill ve Methodius'dur ve Hıristiyan misyonerler betimlenmektedir.

PRAG / ST. VİTUS KATEDRALİ

Dünyanın en büyük antik kalesi olan Prag Kalesi sınırları içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali (St Vitus Katedrali), 10. yüzyılda inşa edilmiş ve resmi tamamlanma tarihi ise 1929. Yaklaşık 600 yıl boyunca sürekli eklemeler yapılarak gelişen ve uzunca bir süre inşaat aşamasında kalan yapı, 124 metre genişliğe ve 33 metre yüksekliğe sahip. Aziz Vitus Katedrali'nde Hz. Meryem'in tasvir edildiği vitraylar, Çek ressam Alfons Mucha'nın pencere çalışması, dua odaları, Frantisek Kysela'dan “Gülpencere”, batı cephesindeki çörtenler isimli oluklar, Aziz Vaclav Şapeli, süslü uçan payandalar, altın taç kapıdaki gotik tonozlar, 14. yüzyıldan kalma koro mahalli, “Soylu Frederick'in Uçuşu” isimli ahşap pano, kraliyet mozolesi, büyük kuledeki devasa Sigismund çanı, kraliyete ait eserler ve eşyalar mutlaka görülmelidir. Katedralde IV. Charles, dört karısı, Bohemya'nın eski kralı Jiri z Podebrad'ın mezarları bulunmaktadır.

İlginizi ÇekebilirAlmanya gezilecek yerler: Göz alıcı Ortaçağ mimarisi ile Almanya gezi rehberi...Almanya gezilecek yerler: Göz alıcı Ortaçağ mimarisi ile Almanya gezi rehberi...

PRAG / LOBKOWICZ SARAYI

Lobkowicz Sarayı, Prag Kalesi içinde mülkiyeti özel şahsa ait tek bina olup Lobkowicz ailesinin 700 yıllık geçmişine ait bilgilerin, aile koleksiyonunun, Canaletto, Brueghel the Elder, Cranach, Velázquez gibi usta ressamların eserlerinin, 16. ve 20. yüzyıllar arası porselen, seramik, diğer süsleme sanatlarının, 16., 18. yüzyıllara ait tüfek koleksiyonunun, Mozart ve Beethoven'a ait müzik eserlerinin orijinal el yazmalarının sergilendiği yerdir.

PRAG / ASTRONOMİK SAAT

Başkent Prag’da bulunan Ortaçağ’a ait eser 1410 yılında oluşturulmuştur. Şu anda faaliyet gösteren dünyanın en eski üçüncü astronomik saati olarak bilinmektedir. Cephesi Gotik heykellerle süslenen saat, Prag’ın en değerli simgelerindendir. Charles Üniversitesi Matematik Bölümü Profesörleri Mikulas ve Jan Sindel’in katkılarıyla oluşturulmuştur. Saat birkaç kez bozulsa da aslına uygun olarak onarılmış ve yeniden hizmete açılmıştır. Çek Cumhuriyeti seyahatine çıkan hemen hemen bütün turistlerin uğrak noktalarından biri olan Astronomik Saat Kulesi, meşhur Eski Kent Meydanı’nda bulunan Eski Belediye Binası’nın güney duvarına monte edilmiştir.

PLEZEN / ST. BARTHOLOMEW’S KATEDRALİ

Ulusal anıt niteliği taşıyan bu kutsal yapı 16. yüzyılda tamamlanmıştır. Gotik tarzda yapılan kilise çok fazla büyük bir mekan değildir. Ancak kubbeleri ve kulesi son derece muhteşem dizayn edilmiştir. Kilisenin kulesinin yüksekliği 100 metreyi aşmaktadır. 1993 yılından itibaren Papa II. Jean Paul'un emriyle Plzen piskoposluk ve Bartholomew's Kilisesi halinde bir katedral halini almıştır. Katedralin iç ve dış mimarisi büyüleyici güzellikte yapılmış heykelleri de son derece ilgi çekicidir.

PLEZEN / BÜYÜK SİNAGOG

Plzen'de bulunan Büyük Sinagog Çek Cumhuriyeti'nin en büyük Avrupa'nın ise ikinci en büyük sinagogu olması bakımından önemlidir. Gotik tarzda inşa edilen sinagogun 65'er metrelik kuleleri dikkat çekicidir. 1888 yılında yapımına başlanan sinagogun yapımı kısa süre içerisinde tamamlandı. Yapımında bazı dekoratif değişiklikler yapılan sinagog geçmişte kapatılmış olsa da bugün hala Yahudilerin ibadetine açıktır.

BRNO / SPİLBERK KALESİ

13. yüzyılda Çek Kral Poemysl Otakar II tarafından Barok tarzda inşa ettirilen Spilberk Kalesi, şehrin en önemli sembolü olarak bilinir. 14. yüzyılda Avusturya- Macaristan tarafından yapılan çalışmalarla buraya bir hapishane eklenmiş. Daha sonra burada bir askeri kışla yapılmıştır. Bugün kalede kalıcı ve geçici sergiler ile Brno Şehir Müzesi'ne ev sahipliği yapılıyor. Daimi sergiler kalenin mimari geçmişi ve bir cezaevi rolünün yanı sıra Brno tarihi üzerine odaklanmaktadır. Yaz boyunca kalenin avlusunda konserler, tiyatro gösterileri ve diğer kültürel etkinlikler organize edilir. Şehrin en turistik yapısı olarak bilinen kale her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir.

Spilberk Kalesi - Shutterstock

Spilberk Kalesi – Shutterstock

BRNO / AZİZ PETER VE PAUL KATEDRALİ

Şehirdeki Petrov Tepesi üzerinde yer alan 20. yüzyılın başında inşa edilen 84 metre yüksekliğindeki kilisedir. Gotik, Neo-Gotik ve Barok mimari tarzlarında inşa edilen katedral, ulusal bir kültür anıtı olarak kabul edilir ve görkemli mimarisi nedeniyle kentin en önemli turistik yerlerinden biri olmaya devam etmektedir. Burayı önemli yapan diğer bir nokta ise yerin altında gömülü olan sur yapıları ile eski mezarlardır. Ayrıca şehre hakim bir tepede yerleştiğinden mükemmel bir Brno manzarası sunuyor.

İlginizi ÇekebilirAvusturya gezilecek yerler: Yemyeşil ormanları ve gölleri ile Avusturya gezi rehberiAvusturya gezilecek yerler: Yemyeşil ormanları ve gölleri ile Avusturya gezi rehberi