Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Edirne gezilecek yerler rehberinize eklemeniz gereken 3 yer…
Edirne gezilecek yerler rehberinize eklemeniz gereken 3 yer…
Edirne, “Der-i Saadet” (Mutluluk Kapısı) bir “Şenlikler Şehri”dir. 17. yüzyılda İstanbul, Londra, Paris ve Roma'dan sonra Avrupa'nın en büyük şehirlerinden biri olmuştur. Mimar Koca Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii gibi birçok tarihi eserin bulunduğu dünyaca da bilinen Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı, Edirne’nin gezilecek tarihi ve turistik yerlerini daha iyi tanıyalım… İşte Edirne gezisinde mutlaka görmeniz gereken 3 yer....
Seyahat 13 Mayıs 2018 - 09:21

88 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuş, İstanbul’u fethederek yeni bir çağın başlamasını sağlayan Fatih Sultan Mehmed başta olmak üzere Şeyh Bedreddin, Şevket Süreyya Aydemir ve de birçok büyük devlet adamının doğduğu Serhat Şehri Edirne. Edirne’nin tarihi ve turistik yerlerini öğrenebileceğiniz gezi rehberini sizler için hazırladık…

EDİRNE'DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN 3 YER

SELİMİYE CAMİİ KÜLLİYESİ

Osmanlı İmparatorluğunun eski başkenti Edirne'nin silüetine hakim olan II. Selim tarafından yaptırılan Selimiye Camii ve Külliyesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun en seçkin mimarı olan Sinan'ın büyük eserlerinin içinde yaratıcı zekasının bir şaheseri olarak doruğa ulaşmasını temsil etmektedir. Dört yükselen ince minaresi, muhteşem bir şekilde dekore edilmiş iç mekanı, el yazması kütüphanesi, titiz işçiliği, parlak İznik çinileri ve mermer avlusu ile birlikte tek bir büyük kubbeye çıkan heybetli cami, medreseleri, dış avlu ve kapalı çarşı ile birlikte bir sanat formu ve 16. yüzyıl İslam mimarisinin en görkemli eseridir.

edirne gezilecek yerler- shutter

ADALET KASRI

Adalet Kasrı Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1561 yılında kırkpınar gürelerinin yapıldığı tarihi Sarayiçi mevkiinde yaptırılmıştır. O dönemlerde dilekçe ve arzuhallerin Bostancıbaşı'ya iletilmek üzere, bu kasrın önünde bulunan iki taş sütundan biri olan Seng-i Hürmet Taşı'na (Saygı Taşı) bırakıldığı için bu kuleye Adalet Kasrı denilmektedir. Bir diğer taş sütun olan Seng-i İbret Taşı'nda ise (İbret Taşı) boğdurulan devlet büyüklerinin başları padişahın görmesi için sergilenirdi. Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezi yönetim örgütü Divan-ı Hümayun toplantılarında Kanuni Sultan Süleyman'ın imparatorluğun yasalarını bu kulede bir araya toplayarak bir Kanunname oluşturması Adalet Kasrı'nın önemini ortaya koyması açısından önemlidir.

Adalet Kasrı

Adalet Kasrı

ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Müze, Selimiye Camii'nin doğu kapısının 50 metre uzağında yer alır. Edirne’de ilk müze, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 1925 yılında Selimiye Camisi avlusu içinde bulunan, 1569-l575 yılları arasında Selimiye Camisi ile beraber yapılan Dar-ül Kurr’a Medresesinde açılmıştır. Edirne'nin en fazla eser barındıran müzesi Arkeoloji ve Etnografya olarak iki kısma ayrılmıştır.

Etnoğrafya Bölümü: Girişte sol tarafta yer alan bölümde; tuğralı gümüş eserler, ev eşyaları, Selimiye Camii mihrabına serilmiş olan Gördes tipi halı seccade ve 19 uncu yüzyıl Şarköy Kilimleri bulunmaktadır. Ayrıca, Osmanlı döneminde basılan sikkeler, temel kazılarında çıkan defineler ve yurt dışına kaçırılırken yakalanıp müzeye getirilen sikkeler de bulunmaktadır.

Arkeoloji Bölümü: Atatürk'ün emriyle 1936-1939 yılları arasında gerçekleştirilen tümülüs kazılarında çekilen fotoğraflar ve Trakya'daki antik bölgelerle ilgili harita bulunur.


İSTANBUL’A YAKIN KAMP YERLERİ:


Son güncelleme: 11:29 - 13.05.2018