Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
En çok turist alan şehirler
En çok turist alan şehirler
En çok turist alan şehirlerin aynı zamanda en çok bilinen ve tahmin etmesi kolay şehirler olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Belki de ismini ilk kez duyacağınız şehirlerin yıllık ziyaretçi sayıları büyük ihtimalle yaşadığınız şehrin (İstanbul’u hariç tutarak) nüfusundan birkaç kat fazla. Yurt dışı seyahatinizi planlamadan önce bu listeyi kontrol etmenizde fayda var.
Seyahat 14 Mart 2018 - 15:31

1. Johannesburg, Güney Afrika

Güney Afrika‘nın en büyük şehri olan Johannesburg aynı zamanda Afrika kıtasının da en kalabalık 3. şehri. 4.5 milyon nüfusa sahip olan şehir yılda 4.8 milyon yabancı turist alarak kendi ağırlığının 50 katını taşıyan karınca misali her yıl kendi nüfusunun üzerinde ziyaretçi ağırlıyor.

johannesburg-shutterDünyadaki 40 metropolden ve Afrika kıtasının en modern, en zengin ve en iyi alt yapısına sahip olan şehirlerinden biri. Şehir müzeleri, kumarhaneleri, doğal parklar, botanik bahçeler ve özellikle de safari alanları ile dünyanın en çok turist alan şehirlerin biri.

2. Berlin, Almanya

Çoğumuzun bildiği, bilip de sevdiği, sevip de belki de henüz hiç gitmediği Berlin yılda 5.1 milyon turist ağırlıyor. Almanya'nın başkenti olan şehrin nüfusu ise yine ironik olarak ziyaretçi sayısından daha az: 3.47 milyon. Berlin'i Berlin yapan hususlardan biri şehrin dev bir sanat cenneti olması. 175 adet müzeye ev sahipliği yapan Berlin, ayrıca dünyanın en büyük açık hava galerisi olan East Side Gallery'e de sahip.

berlinUfak bir detay; East Side Gallery, Berlin duvarının günümüze ulaşmış en uzun kalıntısı. Yeri gelmişken Berlin Duvarı'nın şehrin turistik statüsüne etkisini de unutmamak gerek. E hep sanat olmaz biraz da dans diyenler için söyleyelim şehrin gece hayatı da son derece iddialı ve görünen o ki turist mıknatısı niteliğinde.

3. Chennai, Hindistan

Kültürüyle yaşam tarzıyla hatta filmleriyle bambaşka bir dünya olan Hindistan'ın 4. büyük metropollerinden biri; Chennai. Yılda 5.7 milyon turist alan şehir uçsuz bucaksız okyanusu ve sayısız büyüleyici tapınaklarıyla ziyaretçilerine hakiki Hindistan‘ı sunuyor. Eski ismi Madras olan şehri ziyaret edenler çoğunlukla şehir halkının alışılmışın çok dışında olan yaşam tarzını görmeyi amaçlıyor.

chennai-shutter
Diğer yandan plajları sebebiyle de çok ziyaret alıyor. Ayrıca Bollywood'dan sonra Hindistan'daki ikinci en büyük sinema endüstrisi olan Kollywood, ocak ayında yapılan Pongal festivali ve nisan ayında kutlanan Chennai yeni yılı da şehrin bu denli turist çekmesindeki önemli unsurlardan.

4. Madrid, İspanya

Bu liste için belki de en tahmin edilebilir şehir olan İspanya'nın başkenti Madrid, yılda 5.5 milyon turist ağırlıyor. Baştan başa bir mimari harikası olan şehrin tarih kokan sokakları, uçsuz bucaksız parkları görülmeye değer. Şehirde her biri birbirinden ünlü yaklaşık 50 adet müze bulunuyor.

madrid-shutterSırf bunları gezmek için bile birkaç defa gitmek gerekebilir. Bunun yanında gece hayatıyla da son derece popüler olan şehir tam bir cazibe merkezi. İlginç lezzetlere ev sahipliği yapan şehrin tarihi dokusu kadar yemekleri, içkileri ve özellikle tapasları da Madrid‘i ziyaret etmek için başlı başına bir sebep.

5. Prag, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti'nin başketi olan şehir yılda 6.4 milyon turist alıyor. Büyük bir kesim tarafından “dünyanın en güzel şehri” olarak adlandırılan şehrin “Altın Şehir”, “Masal Şehri”, “Avrupa'nın Kalbi” gibi unvanları bile bulunuyor. Öte yandan bu kadar güzel bir şehrin nüfusunun 1.2 milyon olması şaşırtıcı. Nüfusunun 5 katından fazla turist alan şehrin bu mertebeye dişiyle tırnağıyla geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

prag-shutterŞehrin bu kadar büyüleyici olmasındaki en büyük etken 2. Dünya Savaşında pek zarar görmemiş olması. Bütün o tarihi binalar, evler, şatolar yerli yerinde duruyor ve haliyle ziyaretçilerde bir masalın içindeymiş gibi bir his uyandırıyor. Özellikle şehre hakim olan barok tarzdaki mimari, büyüleyici şehir meydanları, katedralleri ile ziyaretçilerini bambaşka diyarlara sürükleyen şehir üstüne bir de her daim gezilmeye uygun havasıyla 6.4 milyon turisti sonuna kadar hak ediyor.