Sözcü Plus Giriş
GALERİ Fas'ın Fes şehrinin yüzlerce yıllık tabakhaneleri 26 Mart 2019 09:38
1 Fas'ın tarihi kenti Fes'deki dericiler, yüzlerce yıldır derileri geleneksel yöntemlerle işliyor.
2 Derilerin dövüldüğü, kazınndığı ve boyandığı tabakhaneler, yüzyıllar önce kazılmış çok sayıda çukurdan oluşuyor.
3 Kentteki en eski tabakhanelerden olan Chouara Tabakhanesi, Fes-Medine'deki geleneksel tabaklama çalışmalarının 14. yüzyıldan beri değişmeden kaldığı dört antik tabakhanenin en büyüğü.
4 Tabakhanelerdeki çukurlarda, bitki kaynaklarından elde edilen çeşitli renkli sıvı boyalarla deriler boyanıyor.
5 Bu çukurlardaki doğal boyalar her iki haftada bir değiştiriliyor.
6 Kırmızı için haşhaş çiçeği, yeşil için nane, mavi için çivit, kahverengi için çedar ağacı ve sarı renk elde etmek için ise safran kullanılıyor.
7 Tabakhnede çalışan işçiler; çoğu zaman kızgın güneşin altında zaman zaman bellerine kadar bu boya çukurlarına girerek çalışıyor, saatlerce derileri çıplak ayaklarıyla çiğneyerek yumuşatıyor.
8 Kurutulan, inek, deve, keçi ve koyun derileri bu tabakhanelerde işlemlerden geçirilerek giysi, ayakkabı, çanta gibi ürünlerin yapımı için hazır hale getiriliyor.
9 Bu işlemlerde kullanılan doğal malzemeler de hayli ilginç: inek sidiği, güvercin dışkısı, zeytinyağı, nar pudrası gibi 'yardımcı mlzemeler' derilerin temizlenmesini, yumuşatılmasını, kolay işlenmesini, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlıyor.
10 Bu geleneksel yöntemin gördüğü ilgi nedeniyle Fas'ın en büyük ikinci şehri olan ve dört imparatorluk kentinden biri olan Fes, 789 yılında İris I tarafından Fes Nehri'nin kıyısında kurulmuş.
11 Dünyanın en eski üniversitesi burada ve şehir hala Fas'ın kültür ve manevi merkezi.
12
13
14
15