Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hayran bırakan deniz feneri otelleri
Hayran bırakan deniz feneri otelleri
Kuruldukları sarp kayalıklar üzerinde, azgın denizlerde yol alan denizcilere asırlardır kılavuzluk eden deniz fenerleri birer birer otele dönüşüyor.
Seyahat 25 Mayıs 2017 - 14:56

Deniz fenerleri, teknolojinin gelişimiyle artık bir bekçiye ihtiyaç duyulmaması nedeniyle yavaş yavaş ‘boş evlere’ dönüşmeye başladı. Çoğu vahşi doğanın ortasında kurulu olan deniz fenerleri artık misafirlerine sıra dışı tatil imkanları sunuyor.

Rua Reidh Feneri, İskoçya

İskoçya'nın sonu gelmez tepeliklerinin Atlantik Okyanusu'yla birleştiği noktada yer alan Rua Reidh Feneri'nin inşası, ilk olarak dönemin ünlü İskoçyalı deniz feneri mimarı David Stevenson tarafından 1853 yılında önerilmiş.

l1Ancak feneri, oğlu David Alan Stevensoninşa etmiş. 74 yıl boyunca görevlisiyle birlikte sisli Kuzey Denizi'nde gemilere kılavuzluk eden Rua Reidh Feneri'nin personel evi, 1986 yılında fenerin otomatiğe çevrilmesiyle misafirhaneye dönüşmüş. Oldukça izole bir bölgede yer alan fenere, en yakın yerleşim birimi arabayla 45 dakika uzaklıkta.

l2Dört yatak odasına sahip Rua Reidh Feneri'nin en güzel yanlarından biri, bir sabah uyanıp da yatak odanızın penceresinden okyanusa baktığınızda balinayla karşılaşma ihtimali. Eğer şansınız varsa kış aylarında Kuzey Işıkları’nı da seyredebilirsiniz.

Heceta Head Feneri, Amerika

ABD'nin batı kıyısındaki Oregon Eyaleti'nde bulunan Heceta Head Deniz Feneri'nden Pasifik Okyanusu'nu seyretmek mümkün. Bu deniz fenerinin 121 yıllık geçmişi var. Temeli 1892 yılında atılmış, 1894 yılında etrafını aydınlatmaya başlamış.

l3Adını, 18. yüzyılda kuzey Pasifik kıyılarını keşfeden İspanyol Kaşif Bruno de Heceta'dan alan fener, 2011 yılında iki yıl süren restorasyon sürecine girdikten sonra yeniden hizmete açıldı. ABD'nin Ulusal Tarihi Binalar Listesi'nde yer alan binalardan biri olan Heceta Head Feneri'nin uçsuz bucaksız Pasifik Okyanusu'na bakan ve eskiden fenerin bekçilerinin kaldığı bembeyaz ahşap binası filmlerde gördüğümüz türden bir okyanus evi.

l4Heceta Head'in, ABD'de bugüne kadar en çok fotoğraflanan deniz feneri olduğu belirtiliyor. 15 kişiyi ağırlayabilen evde beş adet banyo ve tam donanımlı bir mutfak var.

Harlingen Feneri, Hollanda

Hollanda'nın Harlingen şehrindeki limanın göbeğinde bulunan Harlingen Deniz Feneri, izole mekanları tercih etmeyenler için bir alternatif. Köklü bir denizci ve balıkçılık tarihi olan Harlingen, Wadden Denizi kıyısında yer alan, limanı ve tipik binalarıyla tam bir Hollanda denizci şehri.

l5Geçmişi 12. yüzyıla kadar giden şehir, bugün Hollanda'nın önemli ticari limanlarından biri. Harlingen Feneri de 1750 yılında yapılmış. Yani tam olarak 265 yıl önce! Yıllar içinde birçok kez restorasyon geçirmiş ve 1998 yılından bu yana otel olarak hizmet veriyor.

l6Harlingen Feneri, diğerlerine göre oldukça küçük, sadece iki kişiyi ağırlayabiliyor. Etrafı tamamen camla kaplı kuledeki salon 360 derecelik panoramik bir manzaraya sahip.

Saugerties Feneri, Amerika

Bu deniz fenerinin Manhattan’dan arabayla sadece iki saat uzaklıkta olduğuna inanmak oldukça zor.

l7Kırmızı tuğladan yapılan binası, önünde cam gibi uzanan nehir ve etrafını saran orman içindeki yürüyüş yollarıyla başka bir dünyaya ait gibi Saurgeties Feneri.

l8Hudson Nehri kıyısında, suni bir adacık üzerinde bulunan Saugerties Deniz Feneri, 1869 yılında inşa edilmiş, 1956 yılında otomatiğe dönmüş. Bugün iki odası ve mutfağıyla hizmet veren deniz fenerinde bir de müze bulunuyor.

St. Catherine's Point Feneri, İngiltere

İngiltere'nin en denizci adası Isle of Wight'de bulunan St. Catherine's Point Feneri'nin otelinin adı Landward Cottage. 1875 yılında inşa edilen deniz feneri 1943 yılında Almanların bombardımanı sonucu harap olmuş ve o sırada çalışan üç görevlisi de hayatını kaybetmiş.

l9O olaydan sonra deniz fenerinin perili olduğu iddia edilmiş. Hatta iddialara göre özellikle lambaların bulunduğu bölümde sürekli kapıları çarpan, birbirleriyle bağırarak konuşan bir hayalet ailenin yaşıyormuş. Ancak bunlar elbette hikaye.

l10Deniz feneri 1997 yılında otomatiğe dönüşüp de yoldaşının onu terk etmesiyle bir pansiyona dönüşmüş. Etrafında İngiltere'nin pitoresk manzarasının hakim olduğu kilometrelerce yürüyüş yolları bulunan oteli Airbnb'den de kiralayabilirsiniz.

Molja Feneri, Norveç

150 yıldır Norveç’teki Alesund Limanı’nda denizcilere kılavuzluk eden Molja Feneri’nin iç tasarımı, Oslo’daki Opera Binası ve New York’taki 11 Eylül Müzesi’ni yapan Norveçli mimarlık firması Snøhetta’ya ait.

moljaİki katlı binanın bir katında yatak odası bir katında da banyo bulunuyor. Molja Feneri de Harlingen gibi şehrin göbeğinde ama yine de sonsuz bir sukünet içerisinde.

molja2Limanın hemen girişinde bulunduğundan şehre gelip giden gemileri de mükemmel bir noktadan izleyebiliyorsunuz. Deniz feneri 100 yıldan fazla süre hizmet ettikten sonra bugün, yine 100 yıldan fazla geçmişe sahip 46 odalı Hotel Brosundet’in 47’inci odası olarak hizmet veriyor.

West Usk Feneri, Galler

Galler’in güneyindeki Newport şehri yakınlarında, Usk Nehri’nin Bristol Kanalı’na döküldüğü noktada bulunan West Usk Feneri, ülkenin tarihi hazinelerinden biri.

wast11821 yılında, West Usk’tan başka 21 deniz feneri daha inşa eden İskoçyalı inşaat mühendisi James Walker tarafından yapılmış. 17 metrelik kulesiyle West Usk Deniz Feneri, bugüne kadar medyada en çok görünen deniz fenerlerinden biriymiş.

wast2West Usk, Cosmopolitan dergisi tarafından “İngiltere’nin en romantik deniz feneri” seçilmiş.