Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzmir gezilecek yerler: İşte İzmir’e gittiğinizde görmeden dönmemeniz gerekenler…
İzmir gezilecek yerler: İşte İzmir’e gittiğinizde görmeden dönmemeniz gerekenler…
Bir gün İzmir'e yolunuz düşerse görmeniz gereken yerler arasında birçok yer bulunuyor. İzmir'in gezilecek yerleri merakla araştırılıyor. Ege Bölgesi'nin incisi, Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü büyük metropolü, fuarlar merkezi İzmir. Iliada ve Odysseus"un yazarı Homeros ve Mitolojide Tanrıça Artemis'in memleketidir İzmir. İzmir'de gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor, biz bu yerlerden 5'ini sizler için derledik...
Seyahat 14 Temmuz 2018 - 09:23

İzmir tarihi ve turistik illerimiz içinde hatırı sayılır bir yere sahip illerimizden belki de en önemlilerinden biri. İzmir'de gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü büyük metropolü İzmir’in görülmesi gereken yerleri…

KIZLARAĞASI HANI

İzmir için önemli yapılardan biri Kızlarağası Hanı’dır. Han  Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır ve inşası 1744 yılında tamamlanan Osmanlı mimarisinin günümüze gelen, İzmir’deki nadir eserlerinden biridir. İzmir Liman Kalesi’nin yakınında bulunan han tamamlandığı dönemden itibaren şehrin ticaretinde önemli bir rol oynamıştır. İzmir Limanı’na gelen tüccarların ve zanaatkarların hanın üst katında bulunan odalarda konakladığı sanılmaktadır. 1993 yılında restore edilerek günümüzde turistik bir çarşı olarak hizmete giren Kızlarağası Hanı’nda çok çeşitli el sanatları ürünlerini, halıları, deri kıyafetleri ve çarpıcı hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

undefined

EFES ANTİK KENTİ

Dünyanın en önemli antik şehirlerinden biridir. Efes’in ilk yerleşimi, günümüzde Selçuk ilçesinde yer alan kalenin bulunduğu Aziz Yohannes Kilisesi’nin yer aldığı tepe olmuştur. MÖ. 11. ve 12. yy.’larda Yunanlılar şehri ele geçirerek, burada bir Yunan şehri kurmuş ve ismine Ephesus demişlerdir. Zimakos MÖ. 3.’yy’da Ephesus şehrini, kalenin bulunduğu yerden, günümüzdeki yerine taşımıştır. Şehir taşındıktan sonra çok önemli bir liman şehri ve Roma İmparatorluğunun en önemli 4 şehrinden biri olmuştur. Menderes çayının taşıdığı alüvyonlarla Efes Limanı 4.yy.’dan sonra kullanılamaz hale gelmiş ve şehir de terk edilmiştir.

efes

AGORA

Agora, antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarınına olduğu yerlerdi. İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan kentin iskan sahası Kadifekale'nin kuzey yamacında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı anlaşılan Agora, Hellenistik dönemden çok Roma döneminin izlerini taşır. Çünkü M.S. 178 depremi sırasında önemli bir bölümü yıkılmış, Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un isteğiyle yeniden inşa edilmiştir. Agora kalıntıları yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bölgeden çıkarılan önemli eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

agora-izmir

HİSAR CAMİİ

İzmir’in eski anıtsal yapılarından biridir. Aydınoğlu (Molla) Yakup Bey tarafından 16. yüzyılın sonlarında yaptırılmıştır. Caminin ortasında merkezi büyük kubbe ve iki yanda uzunlamasına ikişer kubbe bulunmaktadır. Son cemaat kısmı 7 kubbeli bir revaktan oluşur.

 

SAAT KULESİ

Konak Meydanı’nı süsleyen Saat Kulesi bir sanat abidesidir. 1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa'nın emriyle 1901 yılında inşa edilmiştir.

Saat Kulesi, gövde itibariyle beyaz mermerden, kalan bölümleriyle kesme taş oymacılığı ile inşa edilmiştir. 25 metre yüksekliğindeki yapının dört adet saati ise, Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından armağan olarak göndermiştir.

İzmir gezilecek yerler: Ege’nin incisi İzmir’de görülecek 5 yer…