Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kalpleri sakinleştirmek için inşa edilen 2400 yıllık Sanchi Stupası 6 Şubat 2020 11:17
1 Hindistan'ın Madhya Pradesh eyaleti, Raisen Bölgesi'ndeki Sanchi kasabasındaki bir tepede yer alan Büyük Stupa, ince taş işçiliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.
2 Stupa, meditasyon yeri olarak kullanılan kalıntıları içeren höyük benzeri veya hemisferik bir yapı türü.
3 Madhya Pradesh'in başkenti Bhopal'in 46 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Sanchi'deki Büyük Stupa, Hindistan'daki en eski taş yapılardan biri.
4 İmparator Asoka tarafından M.Ö. 3. yüzyılda yaptırılan yapı, İgilizler tarafından 1818 yılında keşfedilene dek yüzyıllar boyunca kaderine terk edilmiş.
5 Taşların üzerindeki oyma eski yazılarda İmparator Asoka'nın hayatının anlatıldığının anlaşılması ise, 1900'lerin başında İngiliz arkeolog Sir John Marshall'un yürüttüğü çalışmalar sonucunda olmuş.
6 1989 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen yapı, antik budist taş mimarisinin en seçkin örneklerinden biri olarak gösteriliyor.
7 Efsaneye göre, Budizmi kucaklayan ilk kral olan Kral Ashoka, hükmettiği Hindistan alt kıtasında, "insanların kalplerini sakinleştirmek" için binlerce stupa yaptırmış ve Buda'nın küllerini hepsine bölüştürmüş.
8
9
10
11