Sözcü Plus Giriş

Kapıları ürkütücü bir dünyaya açılan 265 yıllık ev

Malplaquet House, İngiltere’nin doğusunda yer alan ve geçmişi 1700’lere dayanan sürprizlerle dolu bir yapı.

null
Güncellenme: 12:24, 24/11/2017
Kapıları ürkütücü bir dünyaya açılan 265 yıllık ev

i2Şimdilerde adeta yeniden keşfedilerek tam 4.2 milyon dolara satışa çıkarılan binanın içi ise tarihe tanıklık etmiş kültürel bir hazine.

i3Çünkü Malplaquet House tam 265 yaşında.

i4İçinde en son 1895'te yaşanmış olan Malplaquet House, bu tarihten önce ön bahçede satış yapan dükkanlar tarafından bölünmüş durumdaymış.
i5Yıllar boyu atıl halde kalan yapı 1990'larda Spitalfields Trust adlı hayır kurumu tarafından satın alınmış.

i6Ardından aşağı yukarı 1 milyon Türk Lirası'na denk gelen bir meblağya, tarihçi ve aynı zamanda Cambridge'teki Fitzwilliam Müzesi‘nin müdürü olan Tim Knox‘a satılmış. Böylece zorlu bir restorasyon süreci başlamış.

i7Tim Knox ve Longstaffe-Gowan tarafından yürütülen restorasyon süresince, yapının içinde hala varlığını sürdürüen tarihi delillerden yararlanılmış.
i8Binanın aslına sadık kalınarak, bahçeler ve mimari estetiği ilk baştaki haline getirilmiş.

i9Bugün yeniden satışa çıkarılması vesilesiyle evin içinden paylaşılan fotoğraflar, bize tam anlamıyla saykodelik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

i10Malplaquet House‘un içi sıradışı antika parçalarla, doldurulmuş hayvanlarla, büstlerle, resimler ve dini figürlerle dolu.

i11Labirente benzeyen bu yapının her odası insanda ayrı bir şaşkınlık yaratıyor.

i12Zaman kapsüllerine, 18. Yüzyıl Avrupası'na, gizemli yapılara ilgi duyuyorsanız, bu eve bayılacaksınız.

i13İlginizi ÇekebilirHint Okyanusu'nun büyüleyici adası Sri LankaHint Okyanusu'nun büyüleyici adası Sri Lankaİlginizi ÇekebilirTürkiye'deki antik kentlerTürkiye'deki antik kentler