Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kapıları ürkütücü bir dünyaya açılan 265 yıllık ev
Kapıları ürkütücü bir dünyaya açılan 265 yıllık ev
Malplaquet House, İngiltere’nin doğusunda yer alan ve geçmişi 1700’lere dayanan sürprizlerle dolu bir yapı.
Seyahat 24 Kasım 2017 - 12:24

i2Şimdilerde adeta yeniden keşfedilerek tam 4.2 milyon dolara satışa çıkarılan binanın içi ise tarihe tanıklık etmiş kültürel bir hazine.

i3Çünkü Malplaquet House tam 265 yaşında.

i4İçinde en son 1895'te yaşanmış olan Malplaquet House, bu tarihten önce ön bahçede satış yapan dükkanlar tarafından bölünmüş durumdaymış.
i5Yıllar boyu atıl halde kalan yapı 1990'larda Spitalfields Trust adlı hayır kurumu tarafından satın alınmış.

i6Ardından aşağı yukarı 1 milyon Türk Lirası'na denk gelen bir meblağya, tarihçi ve aynı zamanda Cambridge'teki Fitzwilliam Müzesi‘nin müdürü olan Tim Knox‘a satılmış. Böylece zorlu bir restorasyon süreci başlamış.

i7Tim Knox ve Longstaffe-Gowan tarafından yürütülen restorasyon süresince, yapının içinde hala varlığını sürdürüen tarihi delillerden yararlanılmış.
i8Binanın aslına sadık kalınarak, bahçeler ve mimari estetiği ilk baştaki haline getirilmiş.

i9Bugün yeniden satışa çıkarılması vesilesiyle evin içinden paylaşılan fotoğraflar, bize tam anlamıyla saykodelik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

i10Malplaquet House‘un içi sıradışı antika parçalarla, doldurulmuş hayvanlarla, büstlerle, resimler ve dini figürlerle dolu.

i11Labirente benzeyen bu yapının her odası insanda ayrı bir şaşkınlık yaratıyor.

i12Zaman kapsüllerine, 18. Yüzyıl Avrupası'na, gizemli yapılara ilgi duyuyorsanız, bu eve bayılacaksınız.

i13