Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Olympos gezilecek yerler: Yeşilin ve mavinin her tonunu barındıran Olimpos hakkında ilginç bilgiler
Olympos gezilecek yerler: Yeşilin ve mavinin her tonunu barındıran Olimpos hakkında ilginç bilgiler
Antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olan ve şehrin temellerinin eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında atıldığı Olympos'ta gezilecek yerlerden bazılarını öğreneceğiniz Olympos gezi rehberine göz atmanızı tavsiye ederiz.
Seyahat 13 Haziran 2018 - 09:39

Yeşilin ve mavinin her tonunu bulabileceğiniz Olympos, Türkiye’nin güney sahilini kaplayan, Antalya’ya bağlı Olympos-Bey Dağları Milli Parkı'nın bir bölümünü oluşturmaktadır. Olympos, güzel bir plaj ve mükemmel bir manzaranın tadına doyulmaz keyfini yaşayabileceğiniz keşfedilmesi gereken önemli tarihi yerlerden biri. Şimdi, Olympos tatilinizde gezebileceğiniz yerlerden bazılarını tanıtalım…

OLYMPOS’UN GEZİLECEK YERLERİ

OLYMPOS ANTİK KENTİ

Adını, eskiden Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır. Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Olimpos (Olympos), Anadolu ve Ege’deki dağ zirvelerinin ortak adıdır. İ.Ö. 1.yüzyılda Phaselis ile birlikte korsanların kontrolünde olan ve korsan saldırıları sebebiyle fakirleşen kent, Roma döneminde zenginleşmiştir. Şehir yeniden Roma hakimiyetine geçtikten sonra “ager publicus” (satışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilecek Roma mülkü) olarak ilan edilmiştir. M.S. 3.yüzyıldan sonra Ceneviz ve Venedikli korsanlar tarafından kullanılmıştır ve Osmanlı döneminde 15. yüzyılda terk edilmiştir. Olympos sit kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasaktır. Olympos ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir.

ÇIRALI

Antalya’ya 84 kilometre uzaklıkta yer alan Çıralı 3.2 kilometrelik Olympos sahili ile Yanartaş dağı arasında yer alıyor. Çıralı ismini ise Olympos yanar taşından almıştır. Deniz kaplumbağalarının üreme alanlarında biri olmasından dolayı burası 1. derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. Son dönemlerde oldukça popüler bir tatil merkezi konumuna gelmiş olan Çıralı, bölgenin en huzurlu ve popüler sahillerinden birisi konumundadır.


YANARTAŞ / CHİMERA

Alevlerinin Olimpiyat meşalesine de ilham kaynağı olduğu bilinen Yanartaş, Tahtalı dağının eteklerinde, deniz seviyesinden 250 metre yüksekte bulunmaktadır. Günümüzde, ormanın içerisinde, açık bir kayalık alanda 20 kadar alev bacası vardır. MÖ. 4. yüzyıldan beri yazarlar metinlerinde bu gizemli alevlerden sözetmektedirler. Ateşin bulunduğu yerin yakınlarındaki kalıntılar antik bir Bizans Kilisesine aittir. Bölgede bulunduğu bilinen en eski yapı, Hephaistos'a adanmış olan bir tapınaktır. Günümüzde bu yapıdan geriye çok az bir kalıntı kalmıştır. Olympos’tan Yanartaşa sahilden yürüyerek bir saatte gidilebilir.

TAHTALI (OLİMPOS) DAĞI

Tahtalı Dağı, Batı Toroslar’da, Bey Dağları grubunun içinde, Teke Yarımadası’nda yer alır. Antalya sınırlarında, Kemer’in güneybatısı, Tekirova’nın batısında kalır. Olimpos Beydağları Millî Parkı sınırlarındadır. 2366 metre yüksekliğe sahip ve dünyanın balkonu diye bilinen Tahtalı (Olimpos) dağının manzarası muhteşem. Bu dağ ve yamaçları, göçmen kuşlardan dağ güvercinlerin konaklama yeridir. Kuzeyden kalabalık sürüler halinde gelen dağ güvercinleri burada bir süre konaklarlar. Dağ güvercinlerinin en sevdikleri yerdir Tahtalı'nın etekleri. Bu güvercinlere yerli halk tarafından “Tahtalı” denir. Bu dağ güvercinlerine Tahtalı denmesinden dolayı da bu dağın adı Tahtalı olarak kalmıştır.

TÜRKİYE’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN KÜLTÜR MİRASLARI

 

BEY DAĞLARI SAHİL MİLLİ PARKI

Antik çağlarda Likya olarak bilinen bölgenin doğusunda yer alan Milli Park, tarih öncesi dönemlerden itibaren iskân bölgesi olmuştur. Sahilin kuzeyindeki Beldibi mağarasındaki buluntular bunu ispatlamaktadır. Milli Park’ın en önemli yerleşim yerleri MÖ VII. yüzyılda Rodos Kolonosi olarak kurulan Phaselis (Tekirova) ve Olympos şehirleridir. Ayrıca Kemer ilçe merkezinde bulunan Idyros Antik Kenti kalıntıları da M.S. III. yüzyıldan itibaren bölgenin önemli denizcilik ve ticaret merkezi olduğunu göstermektedir. Chimaera Antik Kenti, Adrasan Limanı ve Gagai Antik Kenti diğer görülmesi gereken tarihi yerleşimlerdir.

PHASELİS ANTİK KENTİ

Phaselis İ.Ö. VII. yüzyılda Rodos’lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya’nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini koruyan kentin üç limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güney Limanı. Bunlardan en önemlisi güneydekidir. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkânlar vardır. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin İ.Ö. I. ve II. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir. Kent merkezi ile 70 metre yükseklikteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yeri arasında su kanalları vardır. Phaselis'e Antalya-Kumluca karayolunun 57. kilometresinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 kilometre sonrasında ulaşılır.


OLYMPOS HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Antik çağda toplam 19 dağ Olympos ismini taşımıştır (eski Yunanca'da ve bağlı kaynaklarda Olympos, Latince'de ve bağlı kaynaklarda Olympus). Bunlardan bazıları;

– Olympos, Eski Yunan Mitolojisi'nde tanrıların oturduğu kabul edilen ve 2919 metre yükseklikle Yunanistan'ın en yüksek zirvesini oluşturan Tesalya bölgesindeki dağ,
– Mysia Olympos Dağı (Uludağ), Bursa'da, antik çağda Mysia Olymposu olarak da anılmış olan ve Marmara Bölgesi'nin en yüksek zirvesini oluşturan dağ,
– Paphlagonia Olympos Dağı (Arıt Dağı), Antik çağda ve 19. yüzyıl Batılı gezginleri tarafından Paphlagonia Olympos'u olarak anılan bu dağ, Bartın merkezi doğusunda, il merkezi ile Arıt beldesi arasındaki Arıt Dağı'na denk düşmektedir.
– Olympos Köyü, Antalya'da antik kent kalıntıları bulunan bir vadi ve aynı zamanda tatil yöresi,
– Olympos Tepesi (Kıbrıs), Kıbrıs adasının 1952 m. ile en yüksek zirvesini oluşturan dağ,

Ayrıca ABD'de iki dağa ve Mars'ta bir dağa da Olympos adı verilmiştir.