Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sardinya Adası’nın plajlarından kum almanın cezası 3000 Euro
Sardinya Adası’nın plajlarından kum almanın cezası 3000 Euro
Beyaz ve ince kumlu sahilleri ile ünlü İtalya'nın Sardinya Adası, bu özelliğiyle dünyanın çok sayıdaki ülkesinden yüz binlerce turistin bölgeye akın etmesine neden oluyor.
Seyahat 30 Eylül 2019 - 10:04

Masmavi denizin kıyısındaki pudra yumuşaklığına sahip beyaz kumlar, bölgeye gelen turistlere eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Ada yönetimi, bu güzelliği korumak için olağanüstü önlemler uyguluyor.

Sardinya adasındaki birçok plajın girişinde, kum, deniz kabuğu, taş, yosun gibi “denize ait” materyalleri almanın 2017 yılında çıkarılan yasayla yasak olduğu ve bu suçu işleyenlerin para cezasına çarptırılacağı yönünde uyarılar bulunuyor.

Bu yasağa uymayan turistlerin çarptırıldıkları yüksek miktardaki para cezalarına ilişkin haberler sıklıkla medyada yer buluyor. “Kum hırsızı” olarak anılan bu kişilere 500-3000 euro arası cezalar kesiliyor.

BBC’nin haberine göre Sardinya’daki havaalanlarında sık sık turistlerin bavullarında “çalıntı kum” aramaları yapılıyor. Geçen yıl yalnızca Alghero kentinin havalimanında 200 kg’den fazla plaj kumu ele geçirilmişti.

2015 yılı verilerine göre ise Sardinya’nın başkenti Cagliari’deki havalimanında ele geçirilen kum miktarı 5 tona ulaştı.

Sardinya’daki bazı belediyeler, sahillerdeki kumların azalmaması için oldukça ince eleyip sık dokuyor. Islak plaj havularına kumlar yapışabileceği için bazı plajlarda kumlara havlu dahil örtü serilmesi yasaklanmış durumda.

SEDİR ADASI’NDA DA YASAK

Türkiye’de ise benzer bir yasak, Muğla’nın Gökova ilçesine bağlı Sedir Adası’nda uygulanıyor. Adını Mısır kraliçesi Kleopatra’dan alan ve altın sarısı kumlarıyla ünlenen Sedir Adası, 24 saat güvenlik görevlileri tarafından korunuyor.
Son yıllarda yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören Sedir Adası’ndaki plajın girişinde Türkçe ve İngilizce olarak ”Plajdan hiçbir şekilde kum alınamaz, taşınmaz, kum alındığının tespiti halinde 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanacaktır” uyarısı bulunuyor.

Son güncelleme: 12:37 - 30.09.2019