Türkiye’nin tek parselde en büyük Lavanta Adası

Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen destek ile Yozgat'ın Çekerek ilçesinde Türkiye'nin tek parselde en büyük Lavanta Adası kuruldu.

Türkiye’nin tek parselde en büyük Lavanta Adası

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “2019 yılında Yozgat Çekerek ilçesinde tesis etmeye başladığımız Lavanta Adası’nda 250 dönüm alanda 250 bin lavanta fidanını toprakla buluşturduk. Lavantanın yanı sıra mahlep, ceviz, kapari, kuşburnu gibi gelir getirici türlerden de ağaçlandırmalar yaparak ekonomimize katkı sağladık” dedi.

Çekerek ilçesinde Türkiye’nin tek parseldeki en büyük lavanta adasının ekonomiye kazandırılırken, lavantanın işlenmesi için inşasına başlanan Tıbbi Aromatik Bitkiler İşleme ve Üretim Tesisi’nin bölge ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacağı kaydedildi.

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, tek parselde 250 dönümlük alanın bin 500 dönümüne 250 bin lavanta fidesi dikilerek, Lavanta Adası kurulduğunu söyledi.

Çakır, Çekerek Barajı’ndaki yarımada üzerinde uygulanan Lavanta Adası Projesi ile ilçenin İç Anadolu Bölgesi’nin turizm merkezi olması hedeflediklerini aktardı.

(Fotoğraflar: Seyfi Çelikkaya / Depo Photos)

Loading...