Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İş konusunda fazla obsesifim
İş konusunda fazla obsesifim
Hakan Yıldırım, 8 yıl sonra ilk kez İstanbul’da couture koleksiyonunu tanıttı. Geçtiğimiz hafta podyumda sergilenen koleksiyonun detaylarını dünya çapında ün yapmış moda tasarımcısıyla özel bir sohbette değerlendirdik...
Hale Ceylan BARLAS
Moda 5 Mayıs 2018 - 04:07

– 8 yıldır İstanbul sanki hayatınızdan çıktı… Bu arayı vermenizin nedeni neydi?

Moda haftaları zamanında hem İstanbul'da hem de Londra'da aynı sezonu tanıtmak bana hem sahte hem de sanki İstanbul'u önemsemiyormuşum gibi geliyordu. Fransız Ekonomi Bakanlığı'nın ödülü ANDAM'ı (Moda Sanatının Gelişmesi için Ulusal Birlik) kazanınca Paris'e geçtim ve orada da mesleğimi yapmaya devam ettim.

rihanna-talk-that-talk-album-kapagi1

Arkadaşlarımın ve yakın çevremin baskısı

– Burada defile yapmaya nasıl karar verdiniz?

Geçmişte çok yoğun bir süreç geçiriyordum. O dönemde bir yol seçmem gerekiyordu ve tercihimi yapıp yoluma devam ettim. Şimdi herhalde zamanı geldi ki İstanbul'da bu couture defilesini yaptım. Açıkçası bu defileyi başlıca yapma nedenim, arkadaşlarımın ve yakın çevremin yıllardır üzerimde kurdukları baskıydı. Yapmalı mıydım yoksa yapmamalı mıydım? Bu soruyu kendime sorduktan sonra defileyi yapmaya karar verdim.

1524781888_hakaan_yildirim_haute_couture_def__les______7_1524781885_hakaan_yildirim_haute_couture_def__les______8_1524782642_hakaan_yildirim_haute_couture_koleks__yonu__4_

Jet kazası her şeyi değiştirdi

 Koleksiyonun çıkış noktası neydi?

Koleksiyon hazırlıkları devam ederken, markamın genel müdürü olan Burcu Gündoğan Urfalı’nın jet kazasında hayatını kaybettiğini öğrendim. Burcu’yu kaybetmek koleksiyonla ilgili duygu rotasyonumu bozdu. Bunun üzerine duygumu ve Burcu'yu anlatabilecek Sezen Aksu'nun ‘Dört Günlük Bir Şey' şarkısını buldum. Attığım her adımda o da vardı çünkü. O süreç gerçekten zordu ve altından açıkçası nasıl kalkacağımı da bilemedim. Defilenin bu kadar duygusal olması ise benim büyük kaybımdan kaynaklı oldu.

1524783566_hakaan_yildirim_haute_couture_koleks__yonu__17_1524781767_hakaan_yildirim_haute_couture_def__les______6_1524782103_hakaan_yildirim_haute_couture_def__les______10_1524781767_hakaan_yildirim_haute_couture_def__les______5_1524782230_hakaan_yildirim_haute_couture_def__les______13_

Beni daha popüler insan haline getirdiler

– Dünyaca ünlü starları giydirmek nasıl bir duygu?

Tasarımlarımı giyiyor olmaları bana duygusal olarak çok fazla bir şey hissettirmiyor. Maalesef toplumda ünlülerin kıyafetimi giyiyor olması, sanki beni daha kıymetli bir hale getiriyor. Oysa bu böyle bir şey değil. Benim için en büyük ayrıcalığı beni daha popüler bir insan haline getirmesi ve daha çok insanın dikkatini çekmeme sebep olması.

emma-watson-elle-style-awards-spl-1
Emma Watson ve Penelope Cruz da ünlü modacımızın tasarımlarını gala ve açılışlarda giyerek dikkat çekti.

Emma Watson ve Penelope Cruz da ünlü modacımızın tasarımlarını gala ve açılışlarda giyerek dikkat çekti.

 Her şey bir tesadüf

– İsminizdeki iki a harfinin sırrı nedir?

PR ajansım “Acaba sadece Hakan diye mi çıksak daha kolay ezberlenmesi açısından?” dedi. Ancak Hakan'ın ‘com' uzantısını alamadık. Sonra da ‘House of Hakaan' yaptık. Bu mecburiyetti ancak beğenildi.

1524781767_hakaan_yildirim_haute_couture_def__les______3_