Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
13 down sendromlu öğrenciden, sevgiyle yapılan kurabiyeler
13 down sendromlu öğrenciden, sevgiyle yapılan kurabiyeler
21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü'nde 13 down sendromlu öğrenci lezzetli bir etkinliğe imza attı. Kurabiye ve kahve yapım atölyelerine katılan öğrenciler, “Burada her şey sevgi ile yapılıyor” dedi.
Yaşam 23 Mart 2018 - 12:24

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Eyüpsultan Belediyesi 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü'nde Meraklı Aşçılara Gastronomi Atölyesi düzenledi. Eyüp'teki Zahir Kafe'de çalışan 13 down sendromlu çalışanın katıldığı atölyede, kahve ve kurabiye yapıldı ve misafirlere ikram edildi.

Eyüpsultan Belediyesi Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi (ESER)'den 13 down sendromlu öğrenci, BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün düzenlediği kurabiye ve kahve yapım atölyelerine katıldı.

Hazırlanan kurabiye ve kahveler Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan'ın da katılımlarıyla sadece Down Sendromlular ve diğer engelli bireylerin çalıştığı Zahir Kafe'de misafirlere ikram edildi.

down-sendromu-bulten-3

Etkinlikte konuşan Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın “Eyüpsultan Belediyesi olarak engelliler, dezavantajlılar, sokak hayvanları bizim önceliklerimiz arasında. Zahir Kafe de bu önceliklerimizin projelendirilmiş haline bir örnek. Bir yıl evvel kurulan bu kafede, down sendromlu arkadaşlarımız çalışıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne böylesi bir projeye imza attıkları için teşekkür ederim. Bu iş birliğinin diğer paydaşlarımıza da örnek teşkil etmesini umarım” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan ise “İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak Eyüpsultan Belediyesi'nin bu anlamlı projesine, down sendromlu arkadaşlarımıza gastronomi atölyeleri düzenleyerek katkıda bulunmak istedik. Ana merkezi (kampüsü) Eyüp Belediyesi'nde yer alan tek üniversite olarak, belediyeye ve burada yaşayanlara karşı bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu projeyle bir başlangıç yaptık, Belediye ile beraber daha birçok faydalı projeye imza atmak arzusundayız” diyerek duygularını dile getirdi.

down-sendromu-bulten

Gastronomi atölyelerine katılıp sertifikaya hak kazanan öğrencilerden bir olan Ali Uçar ise atölyeler sayesinde yeni bilgiler edindiğini belirtirken Zahir Kafe için ise “Burası benim ailem gibi, burada hazırladığımız her şeye sevgimizi katıyoruz” dedi.

“HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VAR”

down-sendromu-bulten-1

Yrd. Doç. Dilistan Shipman “Kurabiye yaparken bizler de en az onlar kadar eğlendik. Bütün dünya, birbirinden farklı yaşayan insanlardan oluşuyor. Down sendromlular, sadece yaşamı daha değişik boyutlarda yaşayan bireyler. Onlar bizden farklı değil, biz onlardan farklıyız. Genele bakarak neyin normal olduğunu saptamak doğru değil. Bu konuda herkesin yapabileceği bir şey olduğuna inanıyorum” dedi.