Sözcü Plus Giriş
GALERİ Akne izleri nasıl geçer? 28 Aralık 2018 18:31
1 Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Acar, aknelerin zamanında tedavi edilmesi gerektiğini belirterek “Aksi takdirde kalıcı izlere neden olabilir” dedi ve bu konuda bilinmesi gerekenleri anlattı.
2 Sivilce; yağ bezlerinin deriye açıldığı, aynı zamanda kılların da yüzeye çıktığı kanalların kronik iltihabi bir hastalığı olup, her iki cinste ve tüm ırklarda eşit oranda görülür. Genellikle ergenlik döneminde başlar. Fakat bitiş zamanı değişkendir. 18-20 yaş olabileceği gibi 25-30 yaşlara kadar da uzayabilir veya bazen daha geç yaşlarda başlaması da söz konusu olabilir.
3 Genel sağlığı etkilemeyen, yaşamsal tehlikesi olmayan, basit bir hastalık gibi görünen “akne” toplumsal yaşamda yalnızca görüntüsü nedeniyle dahi çok büyük ve önemli bir sorun oluşturabilir. Ayrıca aknenin en çok görüldüğü yaşlar olan ergenlik çağı, beden algılamasının en yüksek olduğu, görüntünün bazı zamanlarda her şey olabildiği bir yaş dönemidir. Bu yaşlarda var olan belirtilerin şiddeti gençlerde başta depresyon olmak üzere çok ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir.
4 Sivilceler zamanında iyi ve etkin tedavi edilmezse maalesef geri dönüşü olmayankalıcı izlere yol açabilir. Sivilce izlerinde tedavi ise, izin tipi ve derinliğine göre düzenlenir. Tek bir yöntem yerine, izin yapısına uygun birkaç yöntemin bir arada kullanılması sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Tedaviniz dermatoloğunuz tarafından yapılmalıdır.
5 Günlük yaşamınızda yüzünüzün güzelliğini gölgeleyen ve uzun vadede kalıcı iz bırakma riski olan sivilceyi, sabırla ve cilt hekiminizle çözmek günümüzde daha kolay. Son yıllarda oldukça etkili, ağrısız, yan etkisiz, sosyal hayattan uzak kalmadan sivilce izlerinden kurtulmamıza yardımcı olan bir yöntem olan "Fraksiyonel Radyofrekans" ile tek başına ya da diğer yöntemlerle kombine edilerek sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.
6 Derinin tüm katmanlarına –epidermise ve dermise- altın mikro iğnelerle tek seferde inebilen fraksiyonel radyofrekans teknolojisi, cilt yüzeyini uyararak doğal iyileşme süreci başlatır. Ayda bir uygulanan seanslarla bir kaç seansta başarıya ulaşmak mümkündür.