Sözcü Plus Giriş
GALERİ Ameliyat sonrası burun neden tıkanır? 27 Aralık 2018 12:46
1 Burundaki kıkırdak kemik eğriliği ve burun eti şişmesine yönelik yapılan cerrahi girişimler sonrası burun tıkanıklığının devam etmesinin dört önemli sebebi olduğunu söyleyen Güvenç, bunları şöyle sıraladı:
2 Burun etlerinin şişmesi: Burun ameliyatı olmuş bir insanın burun tıkanıklığı devam ediyorsa ilk ameliyatta burun etlerine müdahale edilmemiş olabilir ya da müdahale edilse bile burun etleri yeniden şişebilir. Bu durum ikinci bir müdahale ile giderilebilir.
3 Alerji: Hastanın burun tıkanıklığı sadece burun eti şişliğine bağlı değilse, alerji de buna katkıda bulunuyorsa alerji tedavisi ihmal edilmemelidir. Hapşırık, burun ve gözde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve şeffaf, su gibi burun akıntısı alerjinin en önemli belirtileridir. Alerji testleri tanıyı destekleyebilir.
4 Valv sorunu: ‘Valv’ adı verilen anatomik yapılar burundaki kavşak noktalarıdır. Bu kavşakların açık olması önemlidir. Valv sorunu olan hastada ilk ameliyatta bu noktaya yönelik bir girişimde bulunulmadıysa, ikinci bir ameliyatla, yani valv cerrahisi ile burnun açılması mümkün olabilir.
5 Ameliyat komplikasyonları: İlk ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunlar arasında burun içi yapışıklıklar, burun orta duvarında delik oluşması, kıkırdağın kayması ve estetik müdahale sonucunda burnun aşırı daralması sayılabilir. Bunlar yeni bir cerrahi müdahale ile çözülebilir.