Reklamsız Sözcü

Ayakkabı kokusunu kökünden çözecek pratik yöntemler

1 Ayakta oluşan bakteriler ve kötü kokular ayak mantarının oluşmasına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenlerden dolayı ayakkabı temizliğine ayrıca bir özen göstermek gerekir. En kaliteli ayakkabı bile ayağımda koku yapıyor diyorsanız size vereceğimiz birkaç pratik yöntem ile ayak kokusunu kökünden çözebileceksiniz.
2 Talaş yöntemi: Kâğıt havlunun içerisine talaş yerleştirin. Ve küçük bir paket haline getirin. Kağıt havluya sarmış olduğunuz talaşı ayakkabınızın içerisine yerleştirin ve bir gece boyunca bekletin
3 Çay poşeti: Çay, havadaki nemi kolayca emer; bu da ayakkabılarınızdaki rutubeti kolayca yok eder. Kullanılmamış çay poşetlerini ayakkabılarınızın içerisine koyun. 12 saat boyunca beklettiğinizde kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.
4 Kahve yöntemi: Kahve kokusu keskin kokuların kolay ve başarılı bir şekilde bastırılmasını sağlar. Ayakkabılarınızın içerisine Türk kahvesi serperek 1 gece boyunca bekletin. Ayakkabılarınızı giymeden önce içerisindeki kahveyi silkeleyip giyebilirsiniz.
5 Mandalina kabuğu yöntemi: Her gece ayakkabınıza taze portakal kabuğu koyun ve hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmak için sadece bir gece bekletin.
6 Kurutulmuş adaçayı yöntemi: Kurutulmuş adaçayı ayakkabınızdaki kokuyu engellemenin yanı sıra ayağınızda mantar oluşumuna da engel olmaktadır. Çünkü adaçayı bitkisi antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Adaçayı yapraklarını 1 gece boyunca ayakkabınızın içerisinde bekletebilirseniz, faydalarına şahit olabilirsiniz.