Bağışıklık sistemini güçlendiren 6 temel yoga pozu

Yoga pratiğinin kanıtlanmış en büyük faydası vücuttaki stresi azaltmasıdır. Zihin ve bedeni birbirine direkt bağlı iki mekanizma olarak düşünürsek beden rahatladıkça zihnin; zihin rahatladıkça da bedenin rahatladığı bir gerçektir. Hastalıklara karşı bağışıklığımızı hem doğru beslenme hem de doğru egzersizle güçlendirebiliriz. Yoga pratiğinde ise vücut bağışıklığına katkıda bulunan birçok poz bulunmaktadır. Bu yazıdaki 6 hareket en temel hareketlerden sayılır ve günde en fazla 20 dakika ayırarak uygulanabilecek pozlardır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren 6 temel yoga pozu

Yoga, Antik Hindistan'dan günümüze kadar taşınmış ve son yıllarda oldukça popülerleşmiş bir uygulamadır. Günümüzde yoga yapmak için kaliteli taytlar ya da matlara ihtiyacınız var gibi bir algı yaratılsa da Hindistan'da günlük kıyafetlerle ve yere sadece bir kilim ya da havlu serilerek de doğru bir şekilde uygulanmaktadır. Yani yogaya başlamak için bir büyük bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Yoga felsefesinin en önemli konularından biri doğru çaba ile disiplinli bir adanmışlık yaratmaktır. Düzensizce uygulanan bir pratik ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz olası değildir diyemeyiz fakat iyi bir günlük planlama ile sürekli uygulandığında etkilerini hayatınızda ve bedeninizde gözle görülür bir şekilde fark etmeye başlarsınız.

Aşağıdaki pozları uygulamadan önce rahat bir oturuşta sakince derin nefesler alın. Nefesinizi rahatlattıktan ayağa kalkın ve kollarınızı havaya kaldırıp kalçanızdan bir sağa bir de sola bükülerek bedeninizi iyice esnetin. Unutmayın ki tam hazırlanmış bir yoga pratiğinde belli bir düzen ve uygulatıcı bir hoca vardır ve bu şekilde yoga yapmak her zaman daha doğrudur. Birazdan anlatacağımız pozlar evde pratik için en azından bir başlangıç olabilir ve bu pozlar sayesinde bağışıklık sisteminiz ile birebir ilgilenmiş olursunuz. 
**Bel-boyun fıtıkları gibi hareket engelleyen bir rahatsızlığınız varsa bu pozları mutlaka doktor onayı ile yapın.

1. Trikonasana (Üçgen duruşu)
Omuzlarınızı, göğsünüzü, karın bölgenizi ve bacaklarınızı güçlendirdiği bilinen bu poz, kendinizi rahatlamış hissetmenizi sağlar. Omuzlarınızdaki gerginliği, stresi ve kaygıyı azaltır. Tüm gün bilmeden sıkıştırdığımız omuzlarımızın rahatlaması boynumuzdaki ve sırtımızdaki gerginliği alır. Omuzlardaki kan akışını hareketlendirir ve bunun yanında zihni ve bedensel dengeyi iyileştirmeye yardımcı olur. Üçgen duruşu bağışıklık sisteminizi güçlendiren en iyi yoga pozlarından biri olarak kabul edilir.
Ayakta durun, kollarınızı ve bacaklarınızı iki yana açın. Kollar omuzlarla aynı seviyede dururken avuç içleri de aşağı bakacak şekilde yere paralel olsun. Sağ ayağı 90 derece sağa çevirin. Sol ayağı hafifçe sağa çevirin. Nefes alın ve nefesi verirken gövdeyi yandan sağa doğru eğin, sağ avcu sağ bilek yanına getirin, diğer kolu da yukarı uzatın. Bakışlarınız boynunuz nerede rahatsa orada olabilir. İster yukarı bakın, isterse ayaklarınıza doğru. Pozu 30 saniye tutun. Pozun içindeyken burundan 5 – 10 derin nefes alın. İki bacakta da 3er kez tekrarlayın.


2. Uttanasana (Öne katlanma)

Öne katlanma pozu oksijenin beyninize daha çok ulaştığı ve hücrelerinize enerji verdiği güçlü bir pozdur. Bu poz stresi, kaygıyı ve uykusuzluğu giderirken sinüslerdeki tıkanıklığı hafifletir ve böylelikle bağışıklığı güçlendirir. 
Ayakta durun, ayaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. Derin bir nefes alarak kolları yukarı uzatın ve nefesi verirken dizlerinizi de bükerek öne eğilin. Başınızı ve kollarınızı serbest bırakın. 15-30 saniye arası bu pozda kalın ve bu süre boyunca derin nefesler alın. Bu pozda önemli olan bacaklarımızın değil omurgamızın düz olmasıdır. O yüzden yaparken dizlerinizi omurganız doğal kıvrımında durana dek bükün.

Uttanasana


3. Bhujangasana (Kobra duruşu)
Bu poz akciğerlerinizi açar, omurganızı güçlendirir ve enerjinizi artırırken astım ve solunum problemlerine yardımcı olur. 
Yere yüzüstü uzanın. Ellerinizi göğüs hizasına yerleştirin ve yavaşça üst bedeni yukarı kaldırın. Bakışlarınız karşıda olsun. Dirsekleriniz bükülü şekilde 15-30 saniye arasında derin nefesler alarak pozda kalın.

Bhujangasana


4. Balasana (Çocuk pozu)

Bu poz, önceki üç pozun yarattığı yorgunluktan sonra rahatlamanıza yardımcı olur. Sabah yapılması gereken diğerler birçok pozun aksine, bu pozu stresli bir günün ortasında molaya ihtiyacınız olduğunda da yapabilirsiniz. Özellikle uykusuzluğa ve sırt ağrılarına iyi gelir. Lenfatik sistemi uyararak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. 1-3 dakika arası bu pozda kalabilirsiniz. Kollarınız ister ilerde isterse geride durabilir. En önemli noktalardan biri, bu pozda kendinizi mata tamamen bırakmanızdır.

Balasana


5. Matsyasana (Balık duruşu)

Bu pozdayken tiroid bezi uyarılır ve bu da bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Matsyasana ayrıca sindirim sisteminizdeki toksinleri de yok eder. Kaygı ve yorgunlukla mücadele eder. Solunum problemlerine yardımcı olur, sırt ağrısını hafifletir, boyun ve omuzlarınızdaki gerginliği giderir.
Sırt üstü uzanın, kolları kalçanın yanına alın. Sonra yavaşça üst bedeninizi yukarı doğru kaldırmaya; başınızı da mümkün olduğunca geriye bırakmaya çalışın. Boynunuzun sıkışmaması en önemli kriterdir o yüzden boyun ne kadar izin verirse o kadar geriye bırakın. 30-60 saniye arası pozda kalın ve pozdayken nefes alıp vermeye devam edin.

Matsyasana


6. Viparita Karani (Destekli duvar duruşu)

Oldukça basit bir pozdur, ancak onsuz bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bir yoga dizisi hayal edemezsiniz. Sinir sisteminizi rahatlatır ve böylece bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Stresi, baş ağrısını, migreni, uykusuzluğu, kaygıyı ve adet kramplarını hafifletir. Ayrıca doğurganlık sorunlarına yardımcı olduğu bilinmektedir.
Bir duvarın önünde sırtüstü yatın. Bacaklarınızı kaldırın ve duvara dayayın. Kalçanız duvara değene kadar duvara yaklaşın. Kolları iki yanda serbest bırakın. Dilerseniz kalçanızı bir yastık ile destekleyebilirsiniz. Pozu 5 dakika tutarak başlayın, ardından uygulama ile süreyi artırın. Vücuttaki kan akış yönü değiştiği için bu poz bacaklarınızı da rahatlatır.

Viparita Karani


*Yoganın yardımıyla daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmaya karar verirken, yoganın ilaç ya da tedavinin yerini tutmadığını bilmek de önemlidir. COVID-19 salgını sırasında kendinizi güvende tutmak için yoga yapmak, atabileceğiniz yalnızca destekleyici bir adımdır.
Enerjinizi yükseltecek yoga hareketleri İlginizi Çekebilir Enerjinizi yükseltecek yoga hareketleri

Yoga ve meditasyonun faydaları nelerdir? İlginizi Çekebilir Yoga ve meditasyonun faydaları nelerdir?