Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için 9 önemli ipucu
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için 9 önemli ipucu
Mevsim değişikliğiyle birlikte bağışıklık sistemimiz de yorulduğu bir süreci geride bıraktı. Sağlıklı bir beden ve ruha sahip olmak bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla doğru orantılı. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmalı? İşte 9 önemli ipucu.. 
Yaşam 1 Haziran 2018 - 07:33

1.Meyve ve sebzeyi bolca ve mevsiminde tüketin.

Meyve ve sebze açısından şanslı bir ülkeyiz. Ancak meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek büyük önem taşıyor. Pazardan ya da marketten aldığınız ürünleri çok iyi yıkamak, organik olmayan gıdaları kabuksuz tüketmek gerekiyor. Sirkeli suda bekletmek özellikle yeşillikler için önem taşıyor. Bu işlem böceklerden, larvalardan kurtulmanızı sağlıyor. Eğer dışarıda meyve ya da salata yiyorsanız; iyi yıkanmış, çok beklememiş olanları tüketmeye dikkat etmelisiniz.

1527742842_makarna_lutfen_bagisiklik_3

2. Apiterapiyi beslenmenize ekleyin

Apiterapi yani arı ürünlerini bütün ailenin beslenmesine eklemekte fayda var. Propolisin kendisini ya da karışımlar halinde olanını tüketebilirsiniz. Küçük çocuklar için miktar daha az olmakla birlikte, apiterapi ürünleri bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı bir faktördür.

880sahte-bal-1

3. Probiyotikler dostunuzdur.

Kefir bağışıklık sisteminize pozitif fayda sağlar. Bunun yanı sıra kendi probiyotikli yoğurdunuzu da yapmak isteyebilirsiniz. Hamileler ve emzirenler için de uygun ve sağlıklı olan bu ürünler hem dinç, hem de sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

4. Baharatlar birer mucizedir

Tarçın, zencefil, zerdeçal gibi baharatları küçük miktarlarda beslenmenize katın. Tarçının hası olarak bilinen ve www.makarnalütfen.com'da da bulabileceğiniz ‘Seylon Tarçını'nı içtiğiniz suya katarak tüketebilirsiniz.

1527742839_makarna_lutfen_bagisiklik_7

5. Et ve balığın kalitelisini, az yağlısını tüketin. Dana, kuzu etine hindi iyi bir alternatif olabilir.

1527742841_makarna_lutfen_bagisiklik_6

6.Yeşil çay çok faydalı.

Yeşil çayı çok demlemeden, çok haşlamadan ılık ılık tüketin. Propolisli balı yeşil çaya ekleyerek alacağınız faydayı artırabilirsiniz.

1527742841_makarna_lutfen_bagisiklik_8

7. Yağlı tohumları çiğ tüketin.

Ülkemiz fındık ve badem cenneti olarak tüm dünyada tanınıyor. Çocukların beslenmesinde, ara öğün olarak, iftarda tatlının üzerine, sahurda bir avuç olmak üzere yağlı tohumları tüketebilirsiniz.

8. Baklagilleri ihmal etmeyin.

Mercimek, kuru fasulye, nohut gibi gıdalar beslenmede büyük önem taşır. Özellikle az yağlı et ve kıyma ile yemeğinizi yapabilir, içine bir avuç da erişte atabilirsiniz. Dünya çapında ‘süper besin’ olarak kabul edilen ‘Ezogelin’ çorbamıza hak ettiği değeri verin, bol bol tüketin.

1527742934_k__rm__z___bebek_tarhanas__
9. Tam tahıl tüketin

Dengeli bir şekilde tam tahılları tüketin. Erişte, şehriye, aşurelik buğday gibi birçok seçenek mevcut. Tam tahıllar ve ürünleri güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmeziniz olsun.

1527743037_makarna_lutfen_bagisiklik_9