Bu köpek balıkları esrarengiz bir şekilde yok oluyor

Bilim insanları, dünyanın en büyük köpek balıklarının yok olduğunu açıkladı

Bu köpek balıkları esrarengiz bir şekilde yok oluyor

Boyları 15 metreyi bulan köpek balıklarına, 15 yıl öncesine kadar rastlanabilirken artık sadece 7 metre büyüklüğündeki balıklara rastlanıyor. Araştırmayı sürdüren bilim insanları, 15 metrelik köpek balıklarının yavaş yavaş yok olduğunu ve ilginç bir şekilde bunun nedeninin bilinmediğini belirtiyorlar.

SADECE DOĞU PASİFİK OKYANUSU’NDA VAR

On beş yıl önce boyları 13 ila 15 metreyi bulabilen balina köpek balıkları Hindistan’dan Belize’ye kadar ılıman sulara salınıyordu. Batı Avustralya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bugün bu büyük balıkların en büyükleri yalnızca doğu Pasifik Okyanusu’nda görülüyor. Diğer bölgelerdeki balıkların boyu ortalama 7 metreyi buluyor, bunlar da üreyemeyecek kadar genç olan yavrular olduğu kaydedildi.

Batı Avustralya Üniversitesi’nden Deniz Ekoloğu Ana Sequeira'nın başında bulunduğu ekibin on yıllarca toplanan verileri incelemesi sonucu can sıkıcı bir gidişatı gözler önüne serdi. 1990’ların ortasında resifte saptanan en iri hayvan 13 metre uzunluğundaydı; 2000’lerde ise yalnızca 10 metre, bundan beş yıl önceyse ancak 8 metre boyundaydı. Farklı bölgelerdeki balina köpek balığı ölçümleri de benzer verileri ortaya koyuyor. Araştırma, Galapagos ve Meksika yakınlarında kaydedilen birkaç iri dişi hariç olmak üzere, en iri balina köpek balıklarının çoğunun 2008’den önce görüldüğünü ve kıyılardaki grupların bireylerinin çoğunun genelde ergin olmayan köpek balıklarından oluştuğunu ortaya koydu.

Araştırmada yer alan Ana Sequeira, büyük balıklara artık rastlanılmadığını belirtti. Sequeira, türün devamlılığı için iri annelere ve iri babalara ihtiyacımız olduğunu ifade etti.