Sözcü Plus Giriş

Deniz salyası balıkçıları engelledi, tezgahta çeşit azaldı

Çanakkale'de 3 gündür etkili olan poyraz ve deniz yüzeyindeki salya nedeniyle av yasağı kapsamı dışındaki olta balıkçıları açılamadı. Balıkhanedeki tezgahlarda ise balık çeşitliliği azaldı.

Güncellenme: 16:53, 10/05/2021
Deniz salyası balıkçıları engelledi, tezgahta çeşit azaldı

Çanakkale Boğazı’nda 3 gündür etkili olan poyraz nedeniyle av yasağı kapsamı dışındaki olta balıkçıları, küçük tekneleriyle açılamadı. Poyrazın yanı sıra boğazı kaplayan beyaz salya da balıkçıları olumsuz etkiledi.

“DENİZ SALYASI AŞIRI DERECEDE ÇOĞALDI”

Son günlerde tezgahlardaki balık çeşitliliğinin azaldığını söyleyen balıkhane esnafından Şevket Değirmencioğlu, şöyle konuştu:

“Çanakkale'de 3 günden beri rüzgar kuvvetli estiği için tezgahlarda balık çeşitliliği azaldı. Bunun yanında deniz salyası da balık çeşitliliğinin azalmasında etkili oldu. Deniz salyası aşırı derecede çoğaldı. Sadece denizin üstünde değil altında da var. Saros Körfezi’nde deniz salyasından dolayı dalyanlar kurulamıyor. Kurulmadığı için dalyanlardan balık gelmiyor. Bugünden sonra rüzgar etkisini kaybediyor. Havaların düzelmesiyle bolluk bekliyoruz. Çok uçuk fiyatlar yok. Çoğunlukla olta teknelerinden balık alıyoruz.”

Balıkhanede bugün istavrit kilosu 30, sarıkanat 75, sardalya 35, kolyoz 40, çinekop 55, levrek 75, çupra 55, somon 90 ve mezgit 70 liradan satıldı. (DHA)

İlginizi Çekebilir110 ton deniz salyası toplandı110 ton deniz salyası toplandıİlginizi ÇekebilirMarmara'da salya araştırması: Dip ölümü tehlikesi varMarmara'da salya araştırması: Dip ölümü tehlikesi var