Sözcü Plus Giriş
GALERİ Diyette simit olur mu? 7 Mart 2019 05:42
1 Fırından yeni çıkmış taze bir simide kim hayır diyebilir ki? “Zayıflama sürecinde olan kişiler de simit yiyebilir” diyen Diyetisyen Huma Karabulut, simidin kalorisi ve diyette tüketilmesi gereken simit miktarı hakkında bilgi verdi.
2 Simit toplumumuzda vazgeçilmez atıştırmalıklar arasında ilk sırada yer alır. Hızlı hayat temposunda, pratik olması açısından özellikle sabah kahvaltılarında ve ara öğünler başta olmak üzere sıklıkla tercih edilir. Peki, ya diyette simit yemek doğru mu?
3 Simit yaklaşık olarak 100 gramdır ve enerjisi 250-300 kcal arasında değişir. İçeriğindeki susamdan dolayı 2 tatlı kaşığı kadar yağ içerir ve ortalama 4 dilim ekmeğe eş değerdir. Sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve A vitamini içerir.
4 Bu tamamen size bağlıdır. Doğru porsiyon kontrolü yaparsanız ve diyetinize uygun miktarlarda eklemeler yaparsanız yani simidi nasıl tüketeceğinizi bilirseniz simit kilo aldırmaz. Hatta uyguladığınız diyet programına uygun şekilde, günlük beslenmenize simidi ekleyip, günlük yağ ve ekmek miktarınızı düzenlerseniz simit ile kilo dahi verebilirsiniz.
5 Simidi sağlıklı beslenmede yaşamınıza eklemek isterseniz tek başına tüketmemeye özen gösterin. Yanında mutlaka peynir, ayran gibi bir protein kaynağı ve domates, salatalık, yeşillik gibi lif kaynağı besinler ile yiyin. Ayrıca simit tükettiğiniz öğünlerde, susamdan alacağınız yağı hesaba katarak yağ kısıtlaması yapmayı unutmayın.