Ekonomik krize karşı ‘Takas Pazarı’

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Balbey Mahallesi'nde takas usulü satış yapılan pazar kuruldu. Pazarın giriş kısmına ise “Kriz onlar, gelecek biziz. Takas pazarımıza hoş geldiniz" yazılı bir pankart açıldı. Nar Kadın Dayanışması’nın öncülüğünde kurulan pazara kadınlar büyük ilgi gösterdi.

Ekonomik krize karşı ‘Takas Pazarı’

İsmail AKIN – ANTALYA

3 yıl önce kadınlar arasında dayanışma sağlamak için kurulan Nar Kadın Dayanışması, Antalya'nın Muratpaşa ilçesi Balbey Mahallesi’nde “takas usulü satış yapan bir pazar” yeri kurdu. Pazarın girişine, “Kriz onlar, gelecek biziz. Takas pazarımıza hoşgeldiniz” yazılı bir pankart asıldı. Kurulan pazar yeri insanlar tarafından büyük ilgi gördü.


ARJANTİN VE VENEZUELA'DA DA KURULMUŞTU

Paranın icadından önce sıklıkla kullanılan takas usulü ticaret, paranın icadı ile birlikte neredeyse yok olmuştu. Büyük siyasi ve ekonomik çalkantılar yaşayan Venezuela ve yine büyük ekonomik sorunlarla boğuşan Arjantin'de de halk ekonomik yetersizlikten dolayı takas usulü pazarlar kurmuştu.Proje ile ilgili bilgi veren Nar Kadın Dayanışması’ndan Bahar Özkan, “Son dönemde kendisini hissettiren bir ekonomik kriz var. Marketlerden alışveriş yapamayan vatandaşlar geliyor burada takas usulü ürünleri alabiliyorlar. Yüksek fiyatlar nedeniyle alışveriş yapamayan insanlar için iyi bir çözüm oldu. Şimdiye kadar 2 kez yapmıştık. Gayet güzel tepkiler aldık” dedi. Didem Erkıvanç Türkay ise daha önce 3 kez “takas pazarı” kurduklarını belirterek, “Sokak pazarı yapılan her yerde yapmaya çalışıyoruz. İnsanların alım gücü olmadığı için karşılıksız vermeye başladık” diye konuştu.

Dayanışmanın temsilcilerinden Şerife Kurtoğlu ise “Başka mahallelerden de talep var. Yaygınlaştırmak istiyoruz.” dedi.

Soldan sağa: Didem Erkıvanç Türkay, Şerife Kurtoğlu ve Bahar Özkan