Sözcü Plus Giriş
GALERİ Enteresan sorular ve cevapları 25 Eylül 2018 02:47
1 Yıldırımdan elektrik akımı üretilebilir mi?: Bu pratik olmamasına rağmen mümkündür ama enerji depolamak bir problem oluşturabilir.
2 Tavuklar neden uçamaz?: Yaban tavukları aslında uçabilir. Diğerleri ise binlerce yıldır boyutları için besledikleri bir ağacın tepesinden atlayıp uçmaktan fazlası için çok ağırlardır. Kanatları daha fazlasını kaldıramayabilir.
3 Evrendeki en soğuk yer neresidir?: Evrendeki en soğuk yer yüzünden 5000 ışıkyılı uzaklıktaki Boomerang Nebula'da bir toz ve gaz bulutudur.Buradaki sıcaklık -272 olarak tahmin ediliyor.
4 Suya alerjimiz olabilir mi?: Hayır.alerjiler,bağışıklık sistemindeki antikorların bu maddeye saldırması sonucu oluşur.Ama suya bağlı olan hiçbir antikor yoktur.
5 Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır?: Buna kurşuna dayanıklı cam demek daha doğru olur. Çünkü bu camlar bir şeyin içine girmesine karşı dayanıklıdır. Ancak aynı yere bir dizi mermi fırlatılması bu camların da kırılmasına yol açacaktır. Bu camlar genelde cam tabakalar arasına deforme olabilen polikarbonat plastik tabakası koyarak yapılır. Merminin etkisiyle dıştaki cam katman kırılır; bu da enerjiyi daha geniş bir alana yayar. Böylelikle plastik katman biraz esner ama kırılmaz.
6 Tohumlar hangi yöne büyüyeceklerini nasıl bilirler?: Tüm bitkiler yerçekimsel alanın yönünü hisseder ve ona göre kendilerini ayarlarlar. Buna yerçekimine göre hareket etme denir.
7 Sumo güreşçileri neden bu kadar şişmandır?: Newton'un ikinci hareket kuralı olan hız=güç/hacim eşitliğine göre ne kadar ağır olursanız rakibinizin sizi yerinizden oynatabilmesi için o kadar güç kullanması gerekir.En şişman Sumo güreşçisi 267 kiloydu.
8 Neden yaşlı adamlar saçlarını kaybederken burun kılları çoğalmaya devam eder?: Erkeklerin kelleşmesinin sebebi DHT ya da dihydro testesteron hormonudur. Bunun vücuduna çok fazla etkisi vardır ve bunlardan birinin de burun deliklerindeki kılların kaybedilmesinin engellemek olduğu düşünülüyor
9 Evren neden yapılmıştır?: Bu 21.yüzyılda bilimin karşı karşıya olduğu en büyük sırlardan biridir.büyük patlamadan kalan ısı ile ilgili son yapılan araştırmalar atomlardan oluşan maddelerin Evren'deki tüm madddenin sadece yüzde bir veya ikisini oluşturduğunu gösterdi.
10 Ekmek pişerken yumuşayıp bayatlarken neden sertleşir?: Bununla ilgili yazılmış çok fazla kitap vardır. Ekmekle ilgili en temel cevap undaki nişasta kristallerinin pişme aşamasında su çekip yumuşamasıdır.Bu yumuşayan nişasta retrogradasyon adı verilen bir kaç günlük süre sonrasında tekrar kristalleşir ve bu da ekmeğin sertleşmesini sağlar. Bisküvilerdeki nişasta da bu aşamadan geçer fakat bisküvide var olan şeker bunu tersine çevirir ve havadan nem alarak bisküvinin yumuşamasını sağlar. Kek ise tarifine bağlı olarak hem sertleşir hem yumuşar.Eğer malzemeleri arasında şeker var ise yumuşaması muhtemeldir.