Sözcü Plus Giriş
GALERİ Hurmanın inanılmaz faydaları 28 Mayıs 2019 05:30
1 İç hastalıkarı uzmanı Dr. Ayça Kaya, hurma yemek için birçok neden sıralıyor.
2 MİDEDE TOKLUK HİSSİ YARATIYOR: Hurma’nın lif oranı çok yüksektir. Lifi yüksek demek mide bağırsakta sünger etkisi gösteren demektir. Bu durumda hurma midede sünger gibi şişip yer kaplayacağı için aynı zamanda da tokluk hissini oluşturacaktır.
3 KABIZLIKTAN KORUYOR: Yüksek lif aynı zamanda bağırsakları çalıştıran, kişiyi kabızlıktan kurtaran demektir.
4 İFTARDA DEĞİL SAHURDA DA YİYİN: Biz genelde iftarda hurma yemeyi alışkanlık haline getirmişizdir. Ancak sahurda da tüketilecek 2 adet hurmanın günlük tok kalma süresini uzatmaya etkisi olur.
5 KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEYE YARDIMCI OLUYOR: Sahurda yoğurtla birlikte yenirse kan şekerini daha iyi kontrol altında tutar.
6 İYİ BİR ARA ÖĞÜN: Hurma iyi bir ara öğün seçeneğidir aslında. İkindi ara öğününde yoğurtla birlikte veya 5-6 tane çiğ bademle birlikte tüketilebilir. Böylece akşam yemeğinde kendinizi daha iyi kontrol edersiniz ve daha az acıkırsınız.
7 HEM SİNİRLERE HEM GÖZLERE FAYDALI: Hurma içerdiği A ve B gurubu vitaminleri nedeni ile hem sinir sistemine hem de görmeye çok iyi gelir.
8 ANNE SÜTÜNÜ ARTIRIR: İçerdiği meyve şekeri olan fruktozun susama hissini arttırarak daha çok su içmeye sevk ettiği biliniyor. Bu doğrultuda süt veren anneler için de süt salgılanmasını arttırdığını söyleyebiliriz.
9 3 TANEDEN FAZLA TÜKETİLMEMELİ: Her bir hurma ortalama 20 kalori içerir. Dolayısı ile porsiyon kontrolü yapmak çok önemli. Bir kerede 3 adetten çok yememek gerekiyor. Daha yüksek miktarlarda yemek her yiyecekte olduğu gibi hurmada da kilo artışına neden olabilir.