‘İskeleti 4 profesör inceledi, türünü bulamadı’

Niğde'de anahtarcılık yapan Abdullah Öztürk, 8 yıl önce arkadaşının bulduğu iskeleti, camekan içine koyarak dükkanında sergiliyor. İskeleti şimdiye kadar 4 profesörün incelediğini ancak hayvanın türünün bulunamadığını belirten Öztürk, isteyen olduğunda satabileceğini söyledi.

‘İskeleti 4 profesör inceledi, türünü bulamadı’

Bor ilçesinde anahtarcılık yapan Abdullah Öztürk, bir arkadaşının kayadan oyma kilerinde bulduğu, kuyruğu 45, bedeni ise 60 santimetre olan bir hayvan iskeletini ilginç olduğu için alıp, özel olarak yaptırdığı camekan içerisinde saklamaya başladı.

8 yıl önce bulunan ve 4 profesör tarafından iskeleti incelenen hayvanın türü belirlenemedi. Öztürk de gizemli iskeleti, dükkanında camekan içerisinde sergilemeye başladı.

FOTO: DHA

“ŞU ANDA İSTEYEN OLURSA SATABİLİRİM”

Öztürk, iskeletin, yaklaşık 30 yıldır yabani ve vahşi hayvanlar üzerinde araştırma yapan bir profesör tarafından Ankara’ya DNA testi yapmak için götürülmek istendiğini ancak deforme olacağı endişesiyle izin vermediğini söyledi.

FOTO: DHA

Gizemli iskelet için değerini bulduğunda satacağını söyleyen Öztürk, ”Başta merak eden vatandaşlar gelip bakmak istiyordu. Ben de kaldırmak zorunda kaldım. Ayrıca iskeleti satın almak için İstanbul’dan teklif verenler oldu ama satmadım. Çünkü o zamanlar böyle bir düşüncem yoktu. Şu anda isteyen olursa satabilirim” dedi. (DHA)