Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Klima mikrobu öldürüyor
Klima mikrobu öldürüyor
Sıcaklarda serinlemenin en etkili yollarından biri olan klimalar ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Bunlardan en önemlisi, ‘legionella pneumophila’ adlı bir zatürre bakterisinin yol açtığı lejyoner hastalığıdır...
Yaşam 9 Haziran 2018 - 04:52

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

Belirtileri

Lejyoner hastalığında yüksek ateş, kuru öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ön plandadır. Ayrıca bulantı, kusma, ishal gibi bağırsak belirtileri, şuur ve konsantrasyon bozuklukları da çok sık görülür. 40 dereceye kadar çıkabilen yüksek ateş ve nefes darlığı alarm bulgularıdır. Klimalı ortamlarda bulunan kişilerde ortaya çıkan yüksek ateş ve kuru öksürük hastalık açısından çok önemlidir.

belirtileri

En çok kimler risk altında?

Şeker hastaları, alkol ve sigara kullananlar, kanser hastaları, kemoterapi tedavisi görenler, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olanlar klima hastalığına karşı riskli grupta yer alırlar. Yani klima, normal kişilerin yanı sıra vücut direnci çeşitli nedenlerle düşmüş olan kişilerde hastalığa neden olabilir.

nasil-teshis

Nasıl teşhis edilir?

Klimalarda üreyen küf mantarlarının neden olduğu kronik alerjik zatürrede, öksürük, balgam, yüksek ateş gibi akciğere has belirtiler vardır. Bu hastalık tablosu, mikrobik (bakteriyel) zatürreyle karıştırılabilir. Kesin tanı, alerji testleri ve bronkoskopi yapılarak alınan doku biyopsisi sonrasında konur. Araba klimaları da alerjik rinit, alerjik astım, sinüzit, orta kulak iltihabı ve özellikle yüz felci gibi hastalıklara yol açabilir.

shutterstock_1062330320

Korunma yolları nelerdir?

En etkili korunma yöntemi, metalik iyonizasyondur. Acil durumlarda suyun 100 dereceye kadar ısıtılması, musluk ve duş başlıklarının basınçlı sıcak suyla 30 dakika yıkanması yeterli olur. Hastalık, hotel ve hastanelerde salgına neden olabilir. İnsandan insana bulaşması söz konusu değildir. Klimaların filtreleri düzenli olarak temizlenmeli ve değiştirilmelidir. Klimalar dışında merkezi ünitenin ve su borularının temizliği önemlidir. Hotel ve hastanelerin klima sistemlerinin bu konuda uzmanlaşmış firmalar tarafından yapılması gerekir. Klimada ideal ısı 21-24 derece olmalıdır. Klimanın üflediği havayla direkt temastan kaçınılmalıdır.