Midye kabuklarından sandık yapıp satıyorlar

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Aşağı Özlüce Mahallesi'nde açılan sedef kakma kursuna katılan kursiyerler, midye kabuklarından yaptıkları takı sandıklarını 150 ile 500 lira arasında satıyor.

Midye kabuklarından sandık yapıp satıyorlar

Aşağı Özlüce Mahallesi’nde eski bir köy evinde açılan sedef kakma kursu yoğun ilgi gördü. Kursa katılan kadınlar, meslek sahibi olmanın yanı sıra Ege ve Akdeniz Bölgesi’nden temin edilen midye kabuklarıyla işledikleri takı sandıklarını satarak aile bütçesine katkı sağlıyor. 150 ile 500 lira arasında satılan sandıklar uzun ömürlü olmaları nedeniyle kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Artuklu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ufuk Çete “Kurslarımızla Köylerdeyiz’ projesi kapsamında Aşağı Özlüce’de bir sedef kakma kursu açtık. Talep çok fazla.  Kente gelmeden kurs alma ve meslek sahibi edinmelerini ve zamanlarını burada değerlendirmelerini sağladık” dedi.

Sedef Kakma Kursu öğretmeni Esra Adsan da “Tahtalar ham olarak bize geliyor ve bunları midye kabuklarıyla işleyerek takı sandıklarına dönüştürüyoruz. Bu tahtalar bizim yörede yetişen ceviz ağaçlarından ama gürgen de var. Bu nedenle çok uzun ömürlü oluyorlar. Şu an 12 kursiyerimiz var ama kursumuz yeni başladı. Bu sayının artarak devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu. (DHA)