Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Reina’nın yıkıntılarının altında kalan hikaye
Reina’nın yıkıntılarının altında kalan hikaye
Ortaköy'de Boğaza nazır bir mekan olarak açılan Reina, kurulduğundan yıkıldığı güne kadar sayısız ünlü ismi ağırladı. Uzunca bir dönem Türk turizminin dünyaya açılan yüzü olan Reina'nın tarihine biraz daha yakından bakmak istedik.
Yaşam 23 Mayıs 2017 - 11:18

İstanbul eğlence hayatına Mehmet Koçarslan’ın yöneticiliğinde merhaba diyen mekanın macerası,  Koçarslan’ın 1997 senesinde Reina’nın yerini beğenmesiyle başladı. Bu yeri satın alamayınca, mekanın işletme hakkını aldı. Reina, büyük bir başarıya imza atarak kısa sürede sadece İstanbul’un değil dünyanın sayılı eğlence mekanlarından biri haline geldi. Mekanın sahibi Mehmet Koçarslan’ın kızının adını koyduğu mekan, yaklaşık 15 yıl boyunca İstanbul’un hatırı sayılır eğlence mekanları arasında yerini aldı. İspanyolca kraliçe anlamına gelen Reina sahip olduğu manzarası ve sunduğu lezzetlerle ününü kısa sürede ülke sınırlarının dışına taşıdı. Böylelikle de eğlence merkezi olmasının ötesinde yabancı devlet başkanlarının dünya meselelerini konuştuğu, iş adamlarının yüz milyarlarca dolarlık anlaşmalara imza attığı, dünya starlarının yemek yediği ve eğlendiği önemli bir turizm noktasına dönüştü.

GÜRÜLTÜSÜ KARŞI YAKAYI İNLETİNCE…

2002 yılında eğlence sektörüne giren Reina, geçen senelerle birlikte sadece ününü değil sesini de yükseltti. Hatta öyle ki takvimler 2008 yılını gösterdiğinde magazin gündemi gürültü kirliliğini tartışıyordu. Kuruçeşme'den başlayıp Ortaköy'e kadar uzanan eğlence bandındaki mekanlar müziğin sesini açtıkça, denizin karşı tarafında yaşayanlar da seslerini yükseltip ‘gürültü kirliliğine son' diye imza kampanyaları düzenlemeye başlamıştı. Sloganları ise dertlerini anlatmaya yetiyordu: “Müziğe, eğlenceye değil, gürültüye karşıyız!” Bu tepkiler sonunda mekanlar harekete geçmiş ve büyük cezalar ödememek adına önlem almışlardı. Bu firmalar arasında yer alan Reina, o dönem yaşanan gürültü problemini mekana kurdurduğu ses perdeleriyle çözmüştü.

PERDELER ÇEKİLDİ HERKES RAHAT ETTİ

Ses perdelerinin çekilmesiyle birlikte eğlencelerine aralıksız devam eden ünlü isimler arasında sadece şarkıcılar ya da mankenler değil dünya liderleri ve eşleri bile oldu:

reina-konuk-1

Dağıstan Devlet Başkanı Magomedsalam Magomedov, Formula 1’in sahibi Bernie Ecclestone, Formula 1 yarışçısı Giancarlo Fisichella, dünyaca ünlü futbolculardan Edgar Davids ve Clarence Seedorf, ünlü flamenko dansçısı Joaquin Cortes, Fransa devlet başkanı Nicola Sarkozy’nin eski eşi Cecilia Sarkozy, Sting, Paris Hilton, Gisele Bündchen, Bar Refaeli, Monica Cruz ve Jennifer Lopez gibi isimler mekanın popüler olduğu zamanların dikkat çekici isimleri oldu. Sadece bir gecelik eğlenceler için dünya jet seti bu mekana geliyor ve boğazın eşsiz manzarasına karşı eğleniyordu.

reina-konuk-2

Dünyaca ünlü isimlerin dışında Tarkan, Kenan Doğulu, Alican Ulusoy, Emir Tamer, Mustafa Koç, Ali Koç ve Süreyya Yalçın gibi isimler de mekanın müdavimleri arasında anıldı. Her ne kadar mekan yıkılmış olsa da halen ziyaret edilebilen sitesinde konuklar kısmında burayı ziyaret eden ünlü isimlerin fotoğraflarını görmek mümkün.

reina-konuk-3

 

EĞLENCE HAYATINA DARBE

Son yıllarda şekil değiştirmeye başlayan eğlence anlayışı ilk olarak bu mekanları etkiledi. Ünlü isimler çok fazla göz önünde oldukları bu mekanlardan, şehrin içlerinde ve gözden uzakta yerlere çekildikçe mekanların da cazibesi yitmeye başladı. Sonunda Reina’nın yeni mülk sahibi Ferit Şahenk oldu ve Reina’nın gece hayatındaki yerinin de değişeceği konuşulmaya başlandı. Mekanın 2014 yılında yıkılacağı ve yerine otel yapılacağı konuşulsa da popüleritesi eskisi kadar ışıldamayan ama markasını korumaya başaran Reina 2016’dan 2017’e girdiğimiz o geceye kadar varlığını sürdürdü.

reina-ic-1

KANLI SALDIRI VE 39 ÖLÜ

Yeni yıla büyük umutlarla girmek isteyenlerin temennileri gece yarısını biraz geçe yerini büyük bir hüsrana bıraktı. Reina isimli gece kulübüne giren bir saldırgan elindeki silahla rastgele ateş açmış ve 39 kişiyi öldürmüştü. Saatler geçip de ölü sayısı arttıkça, insanların yeni yıla dair umutları azalırken, işletmenin kurucusu ve yöneticisi Mehmet Koçarslan’ın da geleceğe olan inancı yitip gidiyordu. Dış basına da yansıyan kanlı saldırı görüntülerden sonra bu mekanı işletmek ve yeniden eski günlerine döndürmek pek de mümkün olmayacaktı. Her ne kadar magazin dünyasının ünlü yüzleri ve işletmeciler Reina’ya dair taziyelerini iletse de mekanın kapısına kilit vuruldu ve bir daha da açılmadı.

reina-ic-3

EFSANE 45 DAKİKADA YERLE BİR OLDU

Ortaköy'de yılbaşı gecesi gerçekleşen terör saldırısının ardından işletmecileri tarafından kapatılan ünlü eğlence mekanı dün sabah erken saatlerde iş makineleriyle yıkıldı. Reina, sabahın erken saatlerinde iş makineleri tarafından yıkıldı. Yaklaşık 45 dakika süren yıkımın ardından geriye sadece hafriyat kaldı. Yıkım nedeniyle ilgili henüz açıklama yapılmadı.

reina-ic-5