Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sağlığımızın sinsi düşmanı nişasta bazlı şeker
Sağlığımızın sinsi düşmanı nişasta bazlı şeker
Günümüzde birçok hazır gıdada bulunan nişasta bazlı şeker sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturuyor. Zira şeker hastalığından kansere kadar birçok hastalığı tetikliyor...
Yaşam 10 Mart 2018 - 03:25

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

NEDEN TERCİH EDİLİR?

Nişasta bazlı şekerin neredeyse tüm hazır ambalajlı gıdalarda tercih edilmesinin en önemli sebebi ucuz olması, gerçek şekere göre daha fazla tatlı tadı vermesi, içine konduğu yiyecek maddesinin bozulmasını engellemesi ve tokluk hissi vermeyip bağımlılık yaratmasıdır.

neden-tercih-edilir

Nedir?

Bir zamanlar ‘tahılların kralı' olarak adlandırılan mısır, genetiğiyle en fazla oynanmış tahıllardan biridir. Özellikle Amerika'da yaygın olarak üretilen mısırın çeşitli tarım ilaçlarıyla en fazla bulaşan gıdalardan biri olduğu bilinmektedir. Nişasta bazlı şeker doğal bir gıda değil, endüstriyel bir üründür. Bu şeker, mısır nişastasının kimyasal işlemden geçirilmesiyle elde edilir. Nişasta parçalanarak glikoza, ardından glikoz fruktoza dönüştürülür.

meyve-sekeri

Meyve şekeriyle aynı mıdır?

Meyve şekeri ve nişasta bazlı şeker aynı kimyasal formüle sahip olsalar bile kimyasal yapı ve ortamları farklıdır. Nişasta bazlı şekerde fruktoz serbest halde bulunurken; sofra şekerinde fruktoz glikozla bağlı ve bir arada; meyvelerde ise fruktoz, glikoz, sofra şekeri farklı oranlarda bir arada bulunmaktadır. Meyvelerdeki şeker lif, vitamin, mineral ve antioksidanlarla birliktedir.

hangi-gidalarda-bulunur

Hangi gıdalarda bulunur?

Nişasta bazlı şeker her türlü işlenmiş gıda ürününde tatlandırıcı ve koruyucu olarak sık sık kullanılmaktadır. Şekerli gazozlar, sodalar, meşrubatlar, spor içecekler, soğuk çaylar, gazlı içecekler, nişasta bazlı şekerden zengindir. Ayrıca ketçap, sos, börek, marmelat, hamburger gibi ürünlerde de bu sağlıksız tatlandırıcılar sık kullanılmaktadır.

hangi-hastaliklar

Hangi hastalıklara yol açabilir?

Nişasta bazlı şeker, tıpkı alkol gibi sadece karaciğerde metabolize edilir, karaciğer ve beyin için toksik etkilidir. Neden olduğu sağlık problemleri; ani ölüm, erken ölüm, insülin direnci ve obezite, tip II diyabet, safra kesesi taşı, tiroit hastalıkları, guatr, koroner kalp hastalığı, ağız, mide, pankreas kanseri, karaciğer yağlanması, akciğer hastalıkları, erken yaşlanma…

Son güncelleme: 03:26 - 10.03.2018