Sözcü Plus Giriş
GALERİ Sinekler ellerini neden ovuştururlar? 4 Ocak 2019 05:30
1 Aslında bu soruyu belki de hepimiz sormuşuzdur. Bacağımıza konan bir sinek kovalarsınız kovalarsınız yine gelir bacağınıza konar. Ve hep aynı hareketi yapar. Ya kanatlarını temizlerler ya da bacaklarını birbirine sürterler. Bazen de başlarını temizlerler.
2 Örnekler artırılabilir ama sineklerin bu hareketlerinin bilimsel bir açıklaması var. Öncelikle sinekler herhangi bir yüzeyde istediği şekilde gezinebiliyor. Bunu ayaklarındaki yapışkan bir madde üreten kıllar sağlıyor. Bu kıllar sayesinde sinek ters ya da düz yüzeylerde rahatlıkça tutunabiliyor.
3 Bu kıllar devamlı olarak sineğin yapışmasını engellemek için bacaklarındaki yapışkan maddeyi temizliyor. Bu özellik sadece sineklere ait sanmayın yeryüzünde yaklaşık 1 milyon böcek türü bu şekilde tutunmayı sağlıyor.
4 Gelelim sineklerin kafalarını temizlemesine. Bu hareketin altında yatan temel sebep sineklerin göz kapaklarının olmamasıdır. Sinekler gözlerini temizlemek için bacaklarını gözlerinin üstüne sürerek temizlenmesini sağlıyorlar. Son olarak sineklerin en savunmasız anları temizlik zamanlarıdır.