Sözcü Plus Giriş
GALERİ Süt taşmasın diye ne yapılır? 5 Ocak 2019 05:36
1 Sütü kaynatırken en çok başımıza gelen şeylerden biri de kaynamakta olan sütü ocakta unutup taşmasına neden olmaktır. Hemen hemen her kadının başına gelen bu talihsizlik oldukça can sıkıcı bir duruma dönüşmektedir. Verilen emeğin boşa gitmesinin yanı sıra ocağın kirlenmesi de cabasıdır.
2 Bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız sizin için hazırladığımız önerilere göz atabilirsiniz. Peki kaynayan süt taşmasın diye ne yapılır? İşte birkaç basit yöntemle kaynayan sütün taşmasını önlemenin yolları...
3 TEREYAĞI SÜT TANECİKLERİNİ DURDURUYOR: Kaynama noktasına gelen süt partikülleri hızlıca yukarıya doğru yükselmeye başlar. Kaynama noktasını değiştirmek gibi bir şansımız elbetteki yok. Ama buna en yakın yöntemi uygulayabilirisiniz. O da tereyağı ile süt taneciklerinin kendinden daha yoğun bir tabaka ile karşılaşmasıdır. Yani Tencerenin ağzını sütü koyduktan sonra tereyağı ile yağlarsanız bu işlem taşmayı önler.
4 KLASİK YÖNTEM TAHTA KAŞIK: Sütün taşmasını önlemenin en klasiği de hepinizin bildiği gibi annelerimizden kalan tahta kaşık klasiğidir. Bu yol aslında en çok kullanılan ve en emniyetli olarak kabul edilen bir yoldur.Taşma işlemi tencerenin ortasında başlayan büyük fokurdama ile başlar. Siz tahta kaşık koyduğunuzda bu büyük fokurtuyu engelleyecek ve sütün taşmasını önleyeceksiniz.
5 TENCERENİN İÇİNE CAM KOYARSANIZ: Sütün taşmasını engellemek için bir diğer yol ise tencerenin içerisine cam koymaktır.Tencereye sütü ilave ettikten sonra porselen bir bardak, ısıya dayanıklı cam bardak veya süt taşırmaz. Sütün kaynama esnasında camdan ortaya çıkan sesler tıkırtı oluşturacaktır. Oluşan bu tıkırtılar da sizi ocağa yönlendirecek böylece taşma riski ortadan kalkacaktır.