Türbe meğerse boşmuş!

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nde yıllardır türbe sanılarak dua edilen yer arkeolojik kazılar sonucu boş çıktı. Yıllardır türbeye gelerek dua eden vatandaşlar hayal kırıklığına uğradı.

Türbe meğerse boşmuş!

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında, Aizanoi Antik Kenti’n en önemli alanlarından olan Agora’nın giriş kapısı ve mermer zemini bulundu. Önceden asfalt yol kenarında kalan mermer sütunun etrafı kazılınca ‘Yaren Dede’ olarak bilinen yerin kabir olmadığı ortaya çıktı.

“BİLİNÇLENMİŞ OLDULAR”

Arkeolog Fikret Aksoy, vatandaşın bu duruma çok şaşırdığını söyledi:

* Bu seneki kazılarımıza Agora’da başladık. Burası daha önce üzerinden yol geçen bir alandı. Burada bir sütun mevcuttu. Renk farkından dolayı beyaz kısmın toprak altında kaldığı rahatça görünebiliyor.  Burası kazılmadan önce bu sütunu halk ‘Yaren Dede’ olarak adlandırıyordu. Çocuğu olmayan insanların gidip adak adadığı yerdi. Ama kazıldıktan sonra böyle bir şey olmadığı, Agora’nın (Tapınağın giriş kapısı) köşe sütunu olduğu ortaya çıkmış oldu.

* Kazıda ceset, iskelet, kabire dair hiçbir ibare yok. Agora’nın zemini var. Vatandaşların bazıları kazıyı ziyarete gitti ve çok şaşırdı. ‘Yaren Dede olarak biliyorduk, meğer farklı bir şeymiş’ dediler. İlçe sakinleri, yatırı kazdık diye tepki göstermedi. Onlar da bilgilenmiş ve bilinçlenmiş oldular.

“YILLARDIR DUA EDİYORDUK”

Nurettin Öztürk, Şehynaz Yılmaz isimli vatandaşlar da, “Yıllardır buraya gelip kabrin başında dua ediyorduk. Burada kabrin olmadığını öğrenince çok şaşırdık” ifadelerini kullandı.

Kazıların halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yapıldığı Aizanoi Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alıyor. (İHA)

Loading...