Yılkı atlarının Kızılırmak ögürlüğü

Yılkı atları, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde görüntülendi.

Yılkı atlarının Kızılırmak ögürlüğü

Cumhurbaşkanlığı tarafından “kesin korunacak hassas alan” ilan edilen Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti uluslararası öneme sahip sulak alan belirlenmesi için geliştirilmiş 9 kriterden 8'ni karşılıyor. Yaklaşık 400 bitki türü ile zengin bir bitki çeşitliliğine sahip olan Kuş Cenneti, Türkiye'de toplam 487 kuş türünden 357’sine, susamurlarına, mandalara ve yılkı atlarına ev sahipliği yapıyor.

Birçok çeşit balık ve hayvan türünün bulunduğu deltaya yılkı atları ayrı bir güzellik katıyor. Fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezi olan yılkı atları görsel şölen sunuyor. Atlar, gün batımı ile birlikte havadan görüntülendi. Atlar ve gün batımı seyir zevki yüksek manzaralar ortaya çıkardı.
Her yıl ortalama 55 bin ziyaretçi alan Kuş Cenneti, pandemi dolayısıyla geçici bir süreliğine kapatılsa da normalleşme süreci ile birlikte yeniden ziyaretçilerini bekliyor.
(İHA)

Kızılırmak Deltası küçülüyor İlginizi Çekebilir Kızılırmak Deltası küçülüyor Debisi düşen Kızılırmak'ta binlerce balık yaşamaya çalışıyor İlginizi Çekebilir Debisi düşen Kızılırmak'ta binlerce balık yaşamaya çalışıyor
Loading...